Pri načrtovanju poti v tujino verjetno nikoli ne bi pozabili na osnovno potovalno lekarno – kaj pa na zdravstveno zavarovanje? Ob stroških, ki jih potovanje predstavlja, boste gotovo pretehtali, ali bo za pot dovolj evropska zdravstvena izkaznica ali bi bilo bolje skleniti komercialno zavarovanje za tujino. Zbrali smo informacije o tem, kakšno zdravstveno oskrbo in kje zagotavlja evropska zdravstvena izkaznica ter na kaj morate biti pri uveljaljanju pravic pozorni.
V nasvetu boste našli:
Kaj je evropska zdravstvena izkaznica oziroma evropska kartica zdravstvenega zavarovanja (EUKZZ)?
V katerih državah velja evropska kartica zdravstvenega zavarovanja?
Kaj krije evropska zdravstvena izkaznica?
Česa evropska zdravstvena kartica ne krije?
So vse zdravstvene storitve z evropsko zdravstveno izkaznico brezplačne?
Kako uporabljati evropsko zdravstveno izkaznico?
Lahko dobim evropsko zdravstveno izkaznico, če imam neplačano obvezno zdravstveno zavarovanje?
Kako urediti naročilo evropske zdravstvene izkaznice?
Kako dolgo je veljavna evropska zdravstvena izkaznica?
Kaj storiti, če ste namenjeni v državo, kjer evropska zdravstvena izkaznica ne velja?
Kaj je evropska zdravstvena izkaznica oziroma evropska kartica zdravstvenega zavarovanja (EUKZZ)?
Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja, pogoste boste slišali tudi izraz evropska zdravstvena izkaznica, je fizična izkaznica, s katero boste med začasnim bivanjem v državah članicah EU ter nekaterih drugih državah upravičeni do nujne zdravniške pomoči pri zdravnikih ali zdravstvenih ustanovah, ki so vključene v javno zdravstveno mrežo v tuji državi.
Zdravstvene storitve vam zagotavlja pod enakimi pogoji in z enakimi stroški, kot osebam, ki so v tuji državi zavarovane. Pozor: to ne pomeni, da so storitve povsod brezplačne!
V katerih državah velja evropska kartica zdravstvenega zavarovanja?
Evropska zdravstvena izkaznica velja v:
- kateri koli od 27 držav članic EU (Avstrija, Belgija, Bolgarija, Hrvaška, Ciper, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Hrvaška, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Madžarska, Malta, Nemčija, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Romunija, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska),
- državah evropskega gospodarskega prostora (EGP): na Islandiji, v Lihtenštajnu in na Norveškem,
- v Švici,
- v Združenem kraljestvu,
- v Avstraliji,
- v Bosni in Hercegovini,
- v Črni gori,
- v Severni Makedoniji in
- v Srbiji.
V drugih državah, v katerih ne velja evropski pravni red in niso sklenjeni meddržavni sporazumi o socialnem zavarovanju, vam evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne zagotavlja zdravstvenih storitev, zato je nujno, da si za potovanja v te države zagotovite zavarovanje za tujino, ki krije tudi stroške nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči v tujini tako v zasebnih kot tudi javnih, državnih zdravstvenih ustanovah, ali pa preverite možnost prijave v sistem zdravstvenega zavarovanja v državi, kamor potujete.
Pomembno: kritje ni v vseh naštetih državah enako, zato berite dalje!
Kaj krije evropska zdravstvena izkaznica?
Zelo pomembno je, da se zavedate, kakšne zdravstvene storitve vam evropska zdravstvena izkaznica zagotavlja.
- V državah članicah EU, EGP, Švici in v Združenem kraljestvu vam evropska zdravstvena izkaznica zagotavlja nujne in potrebne zdravstvene storitve.
- V ostalih vključenih državah (Avstralija, Črna gora, Republika Severna Makedonija, Republika Srbija, Bosna in Hercegovina) pa le nujne zdravstvene storitve.
Kaj so nujne in potrebne zdravstvene storitve?
To so storitve, ki so potrebne iz medicinskih razlogov, pri čemer se upošteva narava storitve ter načrtovano dolžino bivanja v državi. To lahko vključuje tudi storitve, povezane s kroničnimi oziroma obstoječimi stanji, nosečnostjo in porodom.
Preprosto povedano: nujnost storitve oceni zdravnik, ki vas sprejme na podlagi tega ali bi se morali, če storitve ne prejmete, v domovino vrniti prej, kot ste načrtovali. Načrtovana dolžina bivanja je ključna, saj lahko pomeni, da bosta dve osebi prejeli različen obseg storitev.
Primer: Če ste bivanje v tuji državi načrtovali za en teden, lahko počakate, da boste določene storitve prejeli po vrnitvi domov. Če pa ste bivanje načrtovali za 3 mesece (študij v tujini, praksa), storitev ne more čakati.
Še vedno pa ne pomeni, da boste storitve prejeli brezplačno, saj se uveljavljajo skladno s predpisi države, kjer potrebujete zdravniško pomoč. V nekaterih državah je za določene storitve potrebno doplačilo.
Česa evropska zdravstvena izkaznica ne krije?
Nekaterih zdravstvenih storitev vam evropska zdravstvena kartica zagotovo ne bo krila. To so:
- stroški prevoza zaradi poškodbe na smučišču (helikoptersko reševanje, reševalne sani) – v večini tujih držav,
- stroški prevoza zavarovane osebe iz tujine v domovino,
- stroški zdravstvenih storitev, ki jih nudijo nekatere turistične ambulante na Hrvaškem,
- stroški doplačil, ki ste jih morali plačati pri uveljavljanju zdravstvenih storitev v tujini,
- stroški zdravljenja oziroma poroda v tujih državah, kadar ste v tujo državo odpotovali z namenom zdravljenja ali poroda v tej državi.
Ker so storitve na podlagi evropske zdravstvene kartice podane ob upoštevanju predvidenega trajanja bivanja v tuji državi, je ključno, da naj bi se bivanje zaključilo z vrnitvijo v državo (npr. po 3-mesečnem študijo ali polletni praksi), kjer imate dom, družino ipd.
Če pa ste svoje običajno prebivališče prenesli v drugo državo, morate zdravstveno zavarovanje urediti kot rezident tuje države, saj vam evropska zdravstvena kartica v tem primeru ne bo nudila zdravstvenih storitev.
👉 Obsežnejše kritje kot evropska zdravstvena izkaznica zagotavlja zavarovanje za tujino. Preverite izkušnjo s poškodbo na smučanju, ki sta jo imela Petra in Mare.
So vse zdravstvene storitve z evropsko zdravstveno izkaznico brezplačne?
Višina plačila zdravstvenih storitev z evropsko zdravstveno izkaznico je odvisna od storitve in od države. Storitve, ki so v Sloveniji brezplačne, niso nujno brezplačne tudi v drugih državah.
Evropska zdravstvena izkaznica vam zagotavlja, da boste deležni enakih javnih zdravstvenih storitev kot prebivalci dežele, ki jo obiskujete. Če storitve doplačujejo »domačini«, jih boste torej morali tudi vi – temu se reče sistem participacije oziroma soudeležbe pri stroških.