NAJBOLJŠE ZAVAROVANJE
JE TVOJE RAVNANJE

10.12.2024 | 10 min branja | Avto

Kaj storiti ob napačnem točenju goriva?

Za napačno točenje goriva je dovolj trenutek nepozornosti, a prinese kopico stroškov in preglavic.

Kljub skrbnosti in pozornosti se je že mnogim zgodilo, da so v rezervoar avtomobila natočili napačno gorivo. Ne gre za vprašanje izkušenj, starosti voznika, spola, znanja ali veščin … največkrat je kriv trenutek nepazljivosti.

Morda le nekaj sekund raztresenosti zaradi telefonskega pogovora ali kakšne druge motnje na bencinski črpalki, in že se lahko zgodi napaka: napačno točenje goriva. Posledice pa so lahko zelo drage, odvisne pa so predvsem od tega, kdaj opazite napako, kako ravnate in kakšna kritja vključuje vaše avtomobilsko zavarovanja.

Točenje goriva: pogostejša napaka je, da se v dizelski avtomobil natoči bencin

Izkušnje naše avto asistence potrjujejo splošno resnico: praviloma pride do napake tako, da se v dizelski avto natoči bencin. Do napake pride zaradi manjše velikosti šob za bencin, ki jih nepozorni voznik zlahka potisne v odprtino za dizel.

Bencinski motorji so zasnovani za delovanje z oktanskim številom goriva, medtem ko dizelski motorji delujejo na nafto, ki ima popolnoma drugačne lastnosti. V zgornjem primeru lahko bencin, ki je bolj vnetljiv in manj mazljiv kot dizel, poškoduje dizelski sistem za gorivo, ki za delovanje potrebuje mazanje. Dizelski motorji delujejo pod visokim pritiskom, in če v tak sistem pride bencin, lahko to povzroči poškodbo injektorjev, črpalk in drugih delov motorja.

Nasprotno pa je redkejša, a prav tako škodljiva napaka točenje dizla v bencinski avtomobil. Dizel je gostejše gorivo in se ne bo pravilno vžgal v bencinskem motorju, kar bo povzročilo zamašitev in okvaro sistema za vžig ter izgubo moči motorja. Evropski standardi črpalk večinoma preprečujejo napačno točenje goriva, saj imajo šobe za dizel večji premer kot odprtine za bencin.

Nekateri sodobni avtomobili imajo že vgrajene različne varnostne sisteme in mehanizme, ki preprečujejo možnost točenja napačnega goriva, a so žal v manjšini.

»Bencinska črpalka in napačno točenje bencina? Meni se to ne more zgoditi!«

Ste prepričani? V letu 2024 (do meseca septembra) je napačno točeno gorivo predstavljalo 1 % primerov, ki jih je obravnavala avto asistenca zavarovalnice Generali. Najbolj izpostavljen letni čas za napačno točenje bencina je poletna turistična sezona. V obdobju počitniških selitev, ko se promet na cestah znatno poveča, naj bi se na bencinskih črpalkah v bližini mej taka neprijetna napaka voznikom zgodila tudi do štirikrat dnevno, razlogov za napake pa je več.

  • Raztresenost, hitenje, nepozornost – pogovor po telefonu, razmišljanje o drugih rečeh, neko dogajanje na bencinski črpalki, ki odvrne pozornost, vsaka malenkost lahko zmoti razmišljanje o izbiri prave ročke in težave so tu.
  • Spremenjena rutina (navada) – če imate v družini avtomobila (ali avtomobile) z različnimi motorji, se lahko hitro zgodi, da vajeni svojega bencinarja enako gorivo povsem samodejno natočite tudi v partnerjevega dizla. Serviserji opozarjajo, da se to pogosto dogaja tudi pri službenih vozilih.
  • Zavajajoče oznake – že na skoraj vsaki ročki so reklamna sporočila in če so barvno podobna ročkam z napačnim gorivom, lahko kaj hitro posežete po napačni.
  • Nepoznavanje oznak – v tujini so ročke na črpalkah nekoliko drugačne, zato se kljub enakim oznakam goriv kot pri nas napaka zgodi še hitreje.

Vseh dogodkov ni mogoče predvideti, pa vendar je z avto asistenco vsaka situacija rešljiva. Kadar boste obstali na začrtani poti, vas bo varno pripeljala domov.

👉  Tudi hujše poškodbe podvozja vozilaso lahko razlog, da potrebujete avto asistenco. Preberite, kako se izogniti srečanjem z udarnimi jamami in kako pravilno zapeljati čez robnik.

Kaj storiti, če točite napačno gorivo - trije scenariji

Posledice, težave in stroški so predvsem odvisni od tega, kdaj opazite napako oziroma koliko goriva ste že natočili v rezervoar.

Poln rezervoar napačnega goriva je hitro razlog za velik glavobol.

1. Ste natočili le nekaj litrov napačnega goriva – avta pa še niste zagnali?

Če ste se napake zavedeli po iztočenem litru ali dveh, pri tem pa ste imeli posodo za gorivo popolnoma prazno, je skrb najverjetneje odveč. S pravim gorivom rezervoar napolnite do vrha, prevozite 50 ali 100 km in nato spet dotočite gorivo do vrha. Sodobnejši avtomobili bodo verjetno zaznali težavo in nanjo opozorili z opozorilno lučko ter nekaj pokašljevanja motorja, vendar večjih posledic najverjetneje ne bo.

Kako pomaga avto asistenca?

Odvisno od motorja vašega avta. Andrej Hribernik, cenilec mentor, opozarja, da se na spletu pojavljajo nasveti, da če si v prazen tank natočil le par litrov, ga lahko do vrha napolniš nato s pravim, pa napaka ne bo imela posledic. Res velja naslednje: če natočite zelo malo bencina (npr. 5 litrov) v rezervoar dizla in potem do konca dizel, običajno ne bo težav.

Če pa natočite dizel v bencin (npr. 5 litrov) in potem bencin do vrha, pa se bodo na motorju verjetno pokazale posledice, razen, če imate avto z zelo velikim rezervoarjem. Slednje je pri modernih vozilih sicer tehnično težko izvedljivo zaradi velikosti odprtine, a je vseeno dobro vedeti. V tem primeru je dobro, da pokličete avto asistenco (če imate paket L ali XL) in poveste, kaj se je zgodilo, oni pa vam bodo organizirali praznjenje rezervoarja kar na kraju nezgode.

2. Ste natočili večjo količino napačnega goriva – avta pa še niste zagnali?

Večja količina napačnega goriva v rezervoarju (ali poln tank) zahteva poseg usposobljenega strokovnjaka, poleg tega pa morate upoštevati tudi zlato pravilo: ne zaganjajte motorja in se z avtom ne vozite. Dokler je napačno gorivo le v rezervoarju, se ga lahko izčrpa brez večjih posledic, plačati pa boste morali le stroške prečrpavanja goriva in seveda novega, tokrat pravega goriva.

Kako pomaga avto asistenca?

Če ste rezervoar napolnili z napačnim gorivom, motorja pa še niste zagnali, vam bo avto asistenca (paket L ali XL) pomagala na samem mestu dogodka. Poslali vam bodo serviserja, ki bo lahko na samem mestu dogodka izčrpal goriva iz rezervoarja, da ga boste lahko zopet napolnili s pravim. Upoštevajte, da asistenca ne bo krila stroška napačnega ali novega goriva.

Preverite lahko tudi, če vam morda lahko pomagajo zaposleni na črpalki. Včasih imajo opremo za prečrpavanje.

Avto asistenca poskrbi za kritje tudi v tujini, kjer so stroški in sitnosti pri reševanju težav zaradi napačnega goriva še veliko večji.

3. Obtičali ste na cesti med vožnjo – s polnim rezervoarjem napačnega goriva?

Poln rezervoar goriva. Napačnega! Ne nadaljujte vožnje, rešitev je avtovleka. Ko motor začne »cukati«, se prižgejo opozorilne lučke in motor ugasne, vas čaka precej stroškov in drugih sitnosti. Ob zagonu motorja napačno gorivo doseže filter za gorivo, črpalke, šobe za vbrizgavanje goriva in druge dele motorja, kjer lahko pride do resnih okvar.

Kako pomaga avto asistenca?

Ko ste se vozili na napačno gorivo, vas lahko avto asistenca reši (paket L ali XL) iz zagate. Organizirali vam bodo avtovleko do servisa, kjer poskrbijo za prečrpavanje napačnega goriva, čiščenje cevovodov, menjavo filtrov in podobno. Iz kritja avto asistence L ali XL je krita vleka in delo, ne pa tudi materiali, torej novi filtri in drugi materiali uporabljeni pri čiščenju. Prav tako je napačno točeno gorivo in seveda novo, pravo, gorivo, strošek stranke.

Kakšno »vedenje« vozila vas opozarja, da ste natočili napačno gorivo?

Vozilo deluje normalno, dokler je v vodih od tanka do motorja še staro gorivo. Potem začne »cukati« in ugasne. Potrebna je vleka vozila do servisa, kjer izčrpajo gorivo, zamenjajo (ali očistijo filtre), prav tako je potrebno gorivo odstraniti v vodih od rezervoarja do motorja.

Takoj, ko ugotovite, da ste napačno natočili gorivo, prekinite s točenjem in obvestite delavca na črpalki. Včasih vam lahko pomagajo že oni. V nasprotnem takojšen klic na asistenco. Če pa ste že zagnali motor in vozili avto, ustavite in nemudoma pokličite asistenčno službo.

Andrej Hribernik, cenilec mentor

Preventivni ukrepi za zaščito vašega vozila

Nepravilnemu točenju goriva se lahko izognete z nekaterimi praktičnimi ukrepi.

  • Preverite oznake na ročki za bencin in avtomobilu. Pred točenjem vedno preverite nalepko na notranji strani pokrova rezervoarja ali na armaturni plošči, kjer je običajno navedeno, katero gorivo je primerno za vaše vozilo.
  • Uporabljajte blokade. Nekateri avtomobili so opremljeni s sistemom za preprečevanje napačnega točenja goriva, ki fizično preprečuje vstavitev napačne šobe v rezervoar.
  • Pri točenju goriva bodite zbrani. Ne glede na to, kako dobro poznate svoje vozilo, vedno bodite pozorni na črpalkah, še posebej, če se mudi ali uporabljate vozilo, ki ga ne vozite pogosto. Telefon naj raje ostane v avtu.

Z ustrezno preventivo in hitro reakcijo v primeru napake lahko zmanjšate škodo, ki jo povzroči nepravilno točenje goriva, ter s tem ohranite vaše vozilo v optimalnem stanju in se izognete dragim popravilom.

Če do napake vseeno pride, so to nujni koraki po nepravilnem točenju goriva

Če ugotovite, da ste v svoj avtomobil kljub skrbnosti in prebranemu znanju vseeno natočili napačno gorivo, je ključno, da takoj ukrepate.

  1. Ne zaženite motorja. Če ugotovite napako, preden zaženete vozilo, se izognete resnejši škodi. Tako se napačno gorivo ne bo razširilo po celem sistemu.
  2. Poiščite pomoč. Pokličite servisno službo ali asistenco, da vam strokovnjaki čim prej odstranijo napačno gorivo iz rezervoarja. Zgodnja intervencija lahko prepreči resnejše okvare.
  3. Izprazniti in očistiti je potrebno sistem avtomobila. Če je gorivo že krožilo po sistemu, bo potreben popoln postopek čiščenja, vključno z izpiranjem rezervoarja in gorivnega sistema. V nekaterih primerih bo potrebno tudi zamenjati določene komponente, kot so filtri za gorivo.

Avto asistenca: katere storitve so vključene in kako je v tujini?

Najboljša preventiva v izogib napakam pri točenju goriva je zbranost. Ker pa se kljub vsemu (saj veste, spet ta Murphy …) lahko zgodi tudi vam, je priporočljivo skleniti zavarovanje z Avto asistenco.

Avto asistenca (paket L ali XL) vključuje kritje stroškov v primeru točenja napačnega goriva, velja pa ne glede na to, kdaj stranka ugotovi, da je točila napačno gorivo. Krije:

  • vleko vozila in z njo povezane stroške,
  • stroške praznjenja in čiščenja rezervoarja, cevovodov ter
  • stroške opravljenega dela menjave čistilca (filtra) goriva.

Razlika med obema kritjema avto asistence je v številu kilometrov vleke in dodatnih storitvah. Oboje je še posebej pomembno v tujini. Avto asistenca L krije 300 km vleke, medtem ko Avto asistenca XL nima omejitve kilometrov vleke, je pa omejena z zavarovalno vsoto 3.000 €. Vključene asistenčne storitve pri točenju napačnega goriva so vleka vozila do servisa, delo s prečrpavanjem in čiščenjem rezervaoarja in cevovodov, storitev menjave filtra, pa tudi prevoz voznika in potnikov v vozilu. Pri obeh kritjih pa se stranka lahko z asistenco dogovori za doplačilo neposredno izvajalcu, če je npr. potrebna daljša razdalja vleke.

Urška Pungartnik, koordinatorka asistenc v zavarovalnici Generali

Če želite uveljavljati avto asistenco, najprej pokličite naš Center za pomoč na telefonsko številko. Pomembno je, da na klicu poveste, kaj se je zgodilo, torej tudi, koliko napačnega goriva ste natočili in ali ste motor zagnali. Od tega je namreč odvisno, kako bo asistenca ukrepala.

💡  Dobro je vedeti! Pri vzroku napačno točeno gorivo vam iz zavarovanja avtomobilske asistence ne pripada nadomestno vozilo. Tudi kasko zavarovanje pri tem ne pomaga, saj tam kritje zaradi napačno točenega goriva ni podano. Če bi imela vožnja z napačnim gorivom za posledico okvaro motorja, bo popravilo motorja vedno strošek stranke. Po drugi strani pa koriščenje avtomobilske asistence ne vpliva na vaš bonus.

Kakšne stroške prinese napačno točeno gorivo, če nimate avto asistence?

V primeru napačnega točenja goriva vas čakajo stroški avtovleke, prečrpavanja goriva ter seveda stroški goriva, ki lahko hitro dosežejo od 250 do 300 evrov. Če pa ste zaradi vožnje z napačnim gorivom ostali na cesti in je prišlo do poškodbe motorja, boste za stroške čiščenja ali zamenjave poškodovanih delov odšteli še stotaka ali dva več.

Kadar potrebujete praznjenje rezervoarja na črpalki, saj motorja še niste zagnali, se lahko zaplete tudi zato, ker ne nudijo vsi serviserji te storitve.

A tudi če nimate kritja avto asistence, vam lahko pomagamo. V okviru vsakega avtomobilskega zavarovanja pri Generaliju strankam nudimo organizacijo pomoč na cesti. Tako bomo stranki, ki sicer nima ustreznega kritja, 24 ur na dan pomagali z nasvetom ali kontaktnimi številkami avtovleke, ki nudi pomoč pri prečrpavanju goriva (če motorja še niste zagnali). Stranka se bo nato z izvajalcem dogovorila sama in njegove storitve tudi plačala.

 

Želite prebirati več podobnih vsebin?

Pridružite se prejemnikom naših novic in bodite obveščeni o novih objavah.

Pridružite se