Izbira prave motoristične čelade je ključnega pomena, ne glede na to, ali imate raje kratke mestne vožnje na skuterju, avanturistične izlete s potovalnim motorjem ali pa sproščene vožnje s »chopperjem«. Od čelade sta odvisna vaša varnost in tudi udobje med vožnjo.
Motoristi spadajo med najbolj ranljive udeležence v prometu, saj so veliko bolj izpostavljeni nevarnostim na cesti, padci z motorjem pa so pogosti. Poleg tega so motorji na cesti slabše vidni in manj opazni. Najpogostejša vzroka za prometne nesreče sta neprilagojena hitrost in neupoštevanje pravila o prednosti.
Moto oprema: motoristična čelada je nujna in edina zakonsko obvezna
Pri nesrečah z motorjem v primeru padca običajno glava utrpi najtežje poškodbe. Sila udarca je največkrat osredotočena na majhno površino, kar lahko povzroči hude poškodbe glave. S čelado na glavi se sila udarca razporedi na precej večjo površino - površino cele čelade.
Ali veste, da je motoristična čelada po zakonu zaenkrat edini obvezni del zaščitne opreme motorista? Vsekakor pa je dodatna motoristična oprema (rokavice, kombinezon in škornji) zelo priporočljiva.
Kaj mora po zakonu še imeti vsak motorist? Zavarovanje avtomobilske odgovornosti AO. Kasko zavarovanje ni zakonsko obvezno, je pa priporočljivo, enako velja za zavarovanje voznika za telesne poškodbe (AO-Plus).
Čelado izbirajte glede na namen uporabe in tip motorja
Pri nakupu motoristične čelade razmišljajte v prvi vrsti o dobri zaščiti in varnosti. Na drugem mestu pa mora biti udobje in to, da se izbrana motoristična čelada odlično prilega vaši glavi. Pretesna čelada lahko povzroči nelagodje, medtem ko prevelika čelada ne zagotavlja ustrezne zaščite.
Boste čelado uporabljali za daljše vožnje ali krajša potovanja? Imate športni motor, potovalni motor, skuter, »naked« motor, enduro motor ali »chopper«? Nakup motoristične čelade je lahko izziv, saj morate tip čelade izbrati glede na namen uporabe, cenovni razred in model. Nekatere čelade imajo tudi vgrajen komunikacijski sistem.
Motoristične čelade se sicer delijo na integralne in odprte čelade, hibrid med njima pa so modularne ali preklopne čelade.
1. Integralna čelada za motoriste
Nudi najvišjo stopnjo zaščite, saj popolnoma obda glavo, vključno z brado, kar je zelo pomembno v primeru nesreče. Vizir (ščit za oči) je običajno premičen, preostali del pa je fiksen. Integralne motoristične čelade so nepogrešljive predvsem:
- pri večjih hitrostih in
- daljših vožnjah.
Dodatna prednost integralne čelade je tudi, da odlično izolira zunanji zvok.
2. Odprta čelada (brez bradnega dela)
Nudi osnovno zaščito, vendar ne ščiti brade in obraza. Odprta jet čelada je namreč brez bradnega dela, pokriva le zgornji in zadnji del glave. Vizir je običajno ločen ali ga sploh ni. Odprta jet čelada je priljubljena pri sproščeni motoristični vožnji, kjer ni visokih hitrosti. Pogosto je prva izbira med vozniki skuterjev (čelada za skuter). Odprte jet čelade so primernejše za:
- mestno rabo - vožnjo po mestu in
- krajša potepanja z motorjem.
Odprte čelade so tudi bolj prepišne in zato manj primerne za dolge vožnje.
3. Preklopna, modularna čelada za motoriste
Preklopna čelada združuje lastnosti integralne in odprte (jet) čelade. Ima preklopni mehanizem, ki omogoča dvigovanje sprednjega dela (vizirja in bradnega dela), kar omogoča preprosto preobrazbo iz zaprte v odprto čelado. Primerna je za voznike, ki želijo fleksibilnost, saj omogoča hitro preklapljanje med zaprto in odprto čelado, kar je še posebej uporabno pri postankih ali počasnejši vožnji.
Motoristična preklopna čelada nudi dobro zaščito, podobno kot integralna čelada, vendar je lahko zaradi preklopnega mehanizma nekoliko manj varna kot integralna, še posebej ob trkih pri večjih hitrostih.
👉 Izbira čelade je pomembna, a ker nobena čelada ne more rešiti vsega, poskrbite tudi za zavarovanje motorja.
Nakup motoristične čelade: nasveti
1. Čelada se mora tesno prilegati glavi
Najpomembnejši dejavnik pri izbiri motoristične čelade je prileganje. Pri izbiri je potrebno upoštevati velikost in obliko glave. Pravilno izbrana čelada precej tesno zdrsne na glavo, spodnji rob čelade mora biti tesnejši in ne ohlapen. Ustrezno velika čelada daje v prvem hipu morda celo občutek neudobja, ker narahlo potlači ušesa, lica in objame glavo. Preverite, ali ima dobro vidno polje in ali vas notranja obloga moti na katerikoli točki glave.
Motoristična čelada ne more biti udobna, če slabo tesni pri vožnji v dežju. Vlaga v čeladi vpliva na vidljivost oziroma povzroči rošenje vizirja, s tem pa vpliva na vašo varnost. Ob izbiri preverite, ali ima vaš vizir zaščito proti rosenju in temeljito preizkusite njegovo zapiranje ter odpiranje.
Dober vizir pri vožnji ne šklepeta, se ne pomika in se natančno odpira. Čelada mora imeti tudi ob zaprtem vizirju vseeno dobro prezračevanje.
👉 Se odpravljate na skupinski izlet? Preberite 10 nasvetov, da bo izlet z motorjem v skupini varen.
2. V prodajalni si za izbiro čelade vzemite dovolj časa
Poiščite prodajalno, ki ponuja široko izbiro čelad različnih proizvajalcev, pozornost posvetite tudi njihovim certifikatom in varnostnim standardom. Preizkusite več modelov in več čelad. Oblike glav so različne (okrogla, ovalna, jajčasta ...), od tega pa je odvisno, katera oblika čelade vam bo ustrezala. To je tudi razlog, da si čelade načeloma tudi ne izposojamo.
Za izbor in pomerjanje si vzemite dovolj časa. Vsako čelado preizkušajte vsaj nekaj minut, da dobite občutek, kako se vam prilega. Če le lahko, čelado preizkusite tudi med vožnjo.
Kupujete motoristično čelado kar preko spleta? Bodite pozorni na možnost vračila čelade, če se izkaže, da vam ne bo ustrezala oziroma se ne bo prilegala optimalno.
3. Velikost čelade izbirajte po merah glave
Obseg glave izmerite v višini čela, nad obrvmi, s tesno prilegajočim šiviljskim metrom. Obseg glave v centimetrih ustreza numerični velikosti čelade. Oznake s črkami navadno ustrezajo tem meram:
- 52 cm = XXS,
- 54 cm = XS,
- 56 cm = S,
- 58 cm = M,
- 60 cm = L,
- 62 cm = XL,
- 64 cm = XXL,
- 66 cm = XXXL.
Če ste nekoč imeli številko čelade na primer M, to ne velja za vse čelade, ki jih kupujete v prihodnje. Že pri istem proizvajalcu ima vsak model čelade drugačno obliko. Pri določenem modelu vam lahko ustreza velikost M, pri drugem modelu pa bo za vas primernejša velikost L.
Če dvomite o pravi številki, preskusite enak model, vendar za številko manjšo čelado. Če si za številko manjše čelade ne morete udobno potisniti na glavo, je prvotna izbira dobra odločitev.
Kako si pravilno izmeriti glavo?
Uporabite mehak merilni trak (šiviljski trak), ki se bo enostavno prilagodil obliki vaše glave. Merilni trak postavite okoli glave tik nad obrvmi in ušesi ter ga držite vodoravno, da obsega najširši del čela in zatilja. Trak nežno napnite, a pazite, da ni preveč zategnjen. Zabeležite izmerjeno dolžino v centimetrih. Po merjenju obsega primerjajte rezultate z velikostno tabelo proizvajalca čelade, saj se lahko velikosti med blagovnimi znamkami nekoliko razlikujejo.
Pravilna velikost motoristične čelade: kako vemo, da smo izbrali pravo?
Motoristična čelada se mora glavi tesno prilegati, ne sme pa tiščat Pravo velikost prepoznate tudi tako, da se ob zasuku čelade premakne tudi koža na čelu. Čelada je prevelika, ko:
- ne objame glave v celoti,
- pri obračanju glave zdrsne z mesta,
- je zelo udobna in zelo zračna.
Če je prevelika ali premajhna, vas bo med vožnjo zagotovo motila, posledično pa bo motila tudi vašo koncentracijo. Prevelika čelada vam pri padcu ne bo nudila pravilne zaščite, med vožnjo lahko zdrsne z mesta in celo zakriva pogled na cesto. Poleg tega se njena notranjost se hitreje obrabi, saj glava drgne po notranjosti, ko se premika. Pri visoki hitrosti čelada drsi gor in nazaj.
4. Zapenjanje čelade: podbradni jermen ne sme pritiskati na grlo
Ob pravilno nameščenem traku pod brado se mora čelada prilegati tako, da je tudi z veliko sile ob potegu naprej ne moremo sneti z glave. Ta pas drži čelado na mestu tako, da se prilega pod vašo brado.
Sčasoma se lahko trak obrabi ali strga, kar je znak staranja. Ko opazite odrgnine ali če trak ne drži čelade več dovolj trdno, je čas za zamenjavo. Dobra novica je, da ga lahko enostavno zamenjate z dodatnimi deli.
👉 Z novo čelado se lahko varno odpravite raziskovat 5 najlepših motorističnih poti.
5. Homologacija čelade je pomembna
Pred nakupom preverite, ali je bila motoristična čelada ustrezno testirana in ima certifikat, ki potrjuje skladnost z evropskim standardom ECE R 22/05. Ta standard določa zahteve za varnost in delovanje čelad za motorna kolesa in zagotavlja, da je čelada ustrezno testirana glede na določene kriterije, kot so zaščita pri udarcih, udobje in vidljivost. Tako homologacija potrjuje, da čelada izpolnjuje varnostne standarde, ki jih predpisuje Evropska unija.