NAJBOLJŠE ZAVAROVANJE
JE TVOJE RAVNANJE

04.12.2024 | 9 min branja | Tujina

Zimske počitnice: kako izbrati družinski smučarski paket?

Oče z otrokom uživa na snegu, po tem, ko sta prej uživala v zimskih športih.

Smučarske počitnice so povsem drugačno doživetje od navadnega smučanja ob koncu tedna. Vijuganje po strminah je sicer enako, a pri smučanju za en dan se popoldne odpeljete domov, na počitnicah pa se takrat začne drugi, včasih še veliko zabavnejši del dneva. Za otroke je to eno najboljših zimskih doživetij, tak pa je lahko tudi za starše, če prej izberejo pravi počitniški aranžma in naredijo dober načrt.

Zadovoljni otroci, odličen zimski dopust

Starši vedo, da je otroški dolgčas najhujši sovražnik dobre volje, zato je recept za prijetne zimske počitnice dokaj enostaven: otrokom ne sme biti nikoli dolgčas.

Iz izkušenj vemo, da imajo otroci obilo energije tudi popoldne, ko bi si odrasli privoščili nekaj počitka, zato je priporočljivo vedno imeti idejo za animacijo v rokavu. Če se na dopust odpravljate sami, preverite, kakšna je ponudba izbranega smučarskega centra, še boljše pa je, če se na zimovanje odpravite organizirano. Začnimo s športi, katerega imate najraje pri vas doma?

Zimski športi za vsak žep

Zimskih športov se razveselimo vsi, otroci in odrasli. Da boste na snegu in ledu zares uživali, pa najprej poskrbite za pravo opremo in se na zimo dobro pripravite. Nekateri resda izkoristijo že ski opening aranžmaje v decembru, ki so vse bolj priljubljeni, večina pa se na bele strmine odpravi šele po novem letu, ko je tudi čas letnih razprodaj in ugodnejših nakupov opreme za zimske športe.

Zimski športi so raznoliki in pestri, zato vsak lahko najde svojega favorita. Prve snežinke in ledene površine ponujajo vrsto zabavnih možnosti:

  • igre na snegu, kepanje, izdelava snežakov in snežnih gradov,
  • sankanje na sto in en način,
  • tek na smučeh,
  • smučanje in deskanje na snegu,
  • drsanje in hokej.

Zimski športi niso le odlična zabava, temveč tudi spodbujajo zdrav življenjski slog in ustvarjajo nepozabne družinske spomine. Pri tem pa vedno poskrbite za varnost in topla oblačila. Vsaka aktivnost zahteva drugačno opremo, zato pravočasno premislite, s čim se boste vi in vaši otroci ukvarjali to zimo. Nato sledi pomerjanje, pregled lanske opreme in iskanje ugodnih nakupov manjkajoče opreme.

Če načrtujete dopust v tujini, upoštevajte, da evropska kartica zdravstvenega zavarovanja pogosto krije le najnujnejšo zdravstveno pomoč v javnih bolnišnicah, medtem ko boste morali vse ostale storitve, prevoze in podobno plačati sami. Preverite, v katerih državah velja in kaj nudi evropska zdravstvena kartica.

Spakirajte pravo opremo za zimske počitnice

So smuči prekratke, smučarski pajac premajhen? Odrasli opremo menjamo redkeje, smučarska oprema za otroke pa se predvsem zaradi  rasti in spreminjanja telesnih zmogljivosti otrok zamenja skoraj vsako leto. Ta mora biti primerna njihovi velikosti, zmožnostim in drugim pogojem. Ni nujno, da je vsako leto nova, obvezno pa mora biti tehnično brezhibna in varna.

Nasveti za varčne nakupe zimske opreme za družine

Nakup zimske opreme za družino je lahko stroškovno zahteven, a s pravim pristopom lahko prihranite. Investirajte v kakovostne osnovne kose, kot so nepremočljive jakne in hlače, dodatke, kot so kape in rokavice, pa kupite v ugodnejših trgovinah. Načrtujte vnaprej in kupujte v izvensezonskih obdobjih za največje prihranke.

Najprej preverite sezonske sejme rabljene športne opreme, ki jih v nekaterih mestih organizirajo že pred decembrom. Sploh za otroke, ki vsako leto prerastejo opremo, so odlična izbira, saj je oprema cenejša, čeprav je praktično nova. Razmislite o nakupu rabljene opreme tudi prek spletnih platform ali športnih trgovin.

Druga možnost so sezonske razprodaje, kjer so cene smučarske opreme, oblačil in dodatkov ugodnejše.

Pri otrocih, ki hitro rastejo, so tudi izposojevalnice opreme odlična rešitev.

Kaj spakirati za brezskrben zimski dopust

Osnova zabavnih zimskih dni so poleg obilice snega in lepega vremena predvsem udobna, topla in suha oblačila ter varna in primerna oprema.

Oblačila in obutev

Vsa oblačila in obutev, s katerimi boste aktivni na snegu ali ledu, morajo biti nepremočljiva in topla. Če imate možnost, naj imajo oblačila, čevlji in rokavice membrano Gore-Tex, da ne bodo premočili. Za dobro izolacijo poskrbi polnilo iz naravnega puha, pri kapah pa je pomembno, da ne prepuščajo vetra.

Smuči in smučarska oprema

Preverite velikost, stanje drsne ploskve in robnikov ter vezi. Če ste v dvomih, odnesite opremo na servis, kjer vam bodo pomagali z nasveti in smuči pripravili za smučanje. Otroške smuči morajo otrokom do 6. leta segati med pazduhami in rameni, starejšim otrokom pa morajo segati do brade (manj izkušeni smučarji) oziroma do konice nosu (boljši smučarji). Res dobri imajo lahko smuči, ki jim segajo do višine oči.

Enako velja tudi za deskarje na snegu, kjer mora otrokom deska segati do brade oziroma nosu.

Palice obrnite z ročajem proti tlom in jih primite pod krpljico. Če roka v komolcu tvori pravi kot, so prave, sicer so premajhne ali prevelike. Deske, robniki, drsna ploskev in vezi morajo biti tehnično brezhibne, čevlji dovolj veliki, pri oblačilih pa so še posebej pomembne ustrezno podložene hlače in rokavice.

Smučarski čevlji in drsalke

Pri obeh je pomembna velikost. Obuvalo mora biti vsaj od pol centimetra do centimeter večje od noge. Preglejte zaponke in vezalke, kajti čevlji in drsalke morajo nogo dobro oprijeti. Pri zapetih smučarskih čevljih se peta v njih ne sme dvigovati. Drsalke je pred drsanjem priporočljivo tudi nabrusiti, najbolje na servisu. Rekreativni hokejisti ne pozabite na čelade, hokejske rokavice in palice.

Čelade, očala in ščitniki

Smuči s poudarjenim stranskim lokom in zarezna tehnika smučanja so smučanje spremenile v hitrejši in posledično tudi nevarnejši šport. Vsi smučarji bi morali nositi ustrezno veliko čelado in ščitnik za hrbet (želvo). Za dober pogled pa so nujna tudi očala z vremenskim razmeram primernim steklom.

Sani, lopate in krožniki

Tudi sani je treba pripraviti. Morda sta drsni ploskvi zarjaveli, morda so leseni deli zlomljeni ali nalomljeni, preglejte tudi trakove sedalnega dela in vrv za vleko sani. Plastične lopate in krožniki radi počijo, pri sankanju z njimi pa so še posebej priporočljive hlače z dodatno podloženim delom na zadnjici.

Oprema za tek na smučeh

Tudi smuči za tek na smučeh, čevlji in palice morajo biti dovolj veliki. Pri teku na smučeh je servis še posebej priporočljiv, sicer boste hitro izgubili navdušenje. Smuči morajo dobro drseti in tek na smučeh postane odlična zabava.

V resnici morate poskrbeti za ustrezno opremo ne glede na to, ali boste smučali za en dan ali greste na smučanje za en teden. Enako velja za pripravo avtomobila za pot v zimskih razmerah – preberite, kako varno na smučanje z avtomobilom.

Skupina odraslih uživa v teku na smučeh skozi zimsko pokrajino.

Varno smučanje z družino: 10 pravil FIS

Za varno smučanje se je treba na smučišču držati 10 pravil FIS, pri vseh zimskih radostih pa imejte vedno v mislih varnost in previdnost. Ko se na smučanje odpravljate z otroki je še posebej pomembno, da poskrbite za zaščito. Svetujemo nezgodno zavarovanje, za smučanje v tujini pa tudi turistično zavarovanje.

👉  Pomembno za smučanje v Italiji: Smučarji, deskarji in drugi, ki se podajate na smučišča v Italiji, morate imeti od 1. januarja 2022 obvezno zavarovanje odgovornosti za škodo, ki bi jo na smučišču povzročili tretjim osebam. Zato zavarovanju Tujina dodajte kritje ODGOVORNOST.

Smučarski paket za družine

Smučarske pakete ponujajo različne turistične agencije, športna društva in smučarski klubi, staršem in otrokom pa omogočajo, da se do sitega nasmučajo, poleg tega pa jih vsak dan vse do večera čaka obilo različnih aktivnosti.

Na kaj morate biti pozorni pri izbiri počitniškega paketa? Smučarski paket za družine mora vključevati vse, kar omogoča prijetno, varno in cenovno dostopno doživetje na snegu.

Mama in hčerka uživata v oddihu med smučanjem.

Družinski smučarski paket mora omogočati fleksibilnost, da ustreza različnim starostim in stopnjam znanja. Prav tako poiščite pakete, ki vključujejo dodatne aktivnosti, kot so sankanje, drsanje ali animacije za otroke, da bo zimski oddih res nepozaben. Poleg namestitve blizu smučišča, bodite posebej pozorni tudi na naslednje ...

1. Smučarske vozovnice (smučarske karte), prilagojene družinam, z možnostjo popustov za otroke

Veliko smučišč ponuja brezplačne karte za najmlajše, kar lahko znatno zniža stroške. Običajno so del aranžmaja tudi tedenske vozovnice, vseeno pa ne bo odveč namig: veliko smučišč spada v večja smučarska območja, ki imajo enotno vozovnico. Če načrtujete več smučarskih dni, razmislite o družinski sezonski vozovnici, s katero boste smučali ob koncih tedna, nato pa na enem od smučišč s tega območja preživeli tudi tedenski smučarski dopust.

Ne pozabite ob rezervaciji in plačilu smučarskega aranžmaja urediti tudi zavarovanja odpovedi potovanja, ki lahko vključuje tudi kritje pomanjkanja snega med smučarsko sezono. Sklenete ga hitro in udobno kar na spletu.

2. Tečaj smučanja in vrtec za otroke

Za družine z začetniki ali mlajšimi otroki je prednost, če paket vsebuje šolo smučanja ali ponuja učitelje smučanja, da se bodo otroci hitreje nučili in se na snegu bolj zabavali. Če uživate v smučanju in imate majhne otroke, ki še ne morejo na zahtevnejše proge, poiščite aranžma, ki ponuja tudi organizirano varstvo otrok oziroma smučarski tečaj za otroke (tukaj so priporočila za Avstrijo). Tako boste imeli nekaj ur zase in brezskrbno smuko. Tečaje morate običajno doplačati.

Govorijo učitelji slovensko? Slovenski organizatorji počitnic imajo tudi svoje animatorje. Če greste v tujino v lastni režiji, se pozanimajte, če imajo smučarske šole učitelje, ki govorijo slovensko. To je še posebej pomembno za majhne otroke.

3. Program popoldanskih aktivnosti

Kljub temu, da govorimo o »smučarskih« počitnicah, so popoldanske aktivnosti nadvse pomembne. Ponudba je odvisna od posameznega kraja in iznajdljivosti animatorjev.

Nekaj aktivnosti, ki jih lahko doživite po smučanju:

  • ustvarjanje za otroke v igralnicah,
  • športne igre v telovadnicah,
  • kopanje v bazenu,
  • aktivnosti na snegu in ledu (drsanje, krpljanje, obisk vasi iglujev, nočni pohodi z baklami),
  • gradnja sneženih gradov in najlepšega sneženega moža,
  • iskanje zaklada po mestu,
  • družabni zabavni večeri (karaoke, tombola, »pokaži, kaj znaš«, mini disko),
  • maškarada ali novoletna zabava (če ustrezata terminu počitnic).

Animatorji imajo ogromno različnih idej in aktivnosti, ki so prilagojene otrokom vseh starosti in tudi odraslim, zato vam bo le redko dolgčas. Seveda pa greste lahko popoldne tudi po svoje ali pa preprosto – počivate.

Kaj pa, če se zgodi smučarska nezgoda ali druga nesreča v tujini ...

V tednu dni smučanja in še vrsti drugih aktivnosti se lahko kaj hitro pripeti tudi kakšna nevšečnost, zato nikakor ne smete pozabiti na zavarovanje. Ne le na smučišču, kjer najprej pomislimo na zlomljene noge in roke, vrsta nezgod se lahko pripeti tudi med sankanjem, drsanjem ali na bazenu. Pred dopustom v tujini je zato najbolje skleniti družinsko zdravstveno zavarovanje za tujino z asistenco Tujina, s katerim boste zavarovani vsi člani družine, saj nudi:

  • storitve asistenčnega klicnega centra v slovenskem jeziku 24 ur na dan 7 dni v tednu,
  • organizacijo nujne zdravstvene pomoči ter
  • kritje nujnih in nekaterih dodatnih stroškov.

👉  Preberite zgodbo naše zavarovanke, ki si je na smučišču v Avstriji zlomila zapestje.

Družinsko zimovanje ponuja veliko zabave od mrzlega jutra do utrujenega večera, a pri tem se morate predvsem starši zavedati, da je vsak dan tudi nova priložnost, da gre kaj narobe. Če k temu dodamo še precej visoke stroške, povezane z morebitno zdravstveno oskrbo v tujini, je razlogov za zavarovanje več kot dovolj.

 

Želite prebirati več podobnih vsebin?

Pridružite se prejemnikom naših novic in bodite obveščeni o novih objavah.

Pridružite se