Imam raka? To je vprašanje, ki si ga v določenih trenutkih v življenju postavi vsak od nas. Glede na statistiko je zelo verjetno, da poznate koga, ki ga je prizadela ta bolezen. Število bolnikov v Sloveniji z leti narašča. Seveda se z rakom lahko sreča vsakdo, vendar so dejavniki tveganja odvisni od več bioloških dejavnikov.
Stopnja tveganja se spreminja s staranjem. Rak je pogostejši pri starejših ljudeh in tudi v Sloveniji se življenjska doba podaljšuje in prebivalstvo stara. Zato je prav, da smo na to bolezen bolj pozorni in o njej ozaveščeni. Pri moških predstavljata nemelanomski kožni rak in rak prostate vsak približno petino vseh rakov, sledita jima pljučni rak ter rak debelega črevesa in danke.
Leta 2020 je bil kožni rak najpogostejši pri obeh spolih (pri moških 19,6 %), največ smrti pa v Sloveniji povzroči pljučni rak. Določene vrste raka se pojavljajo večinoma ali izključno pri bioloških moških (vir).
Redno samopregledovanje za zgodnje odkrivanje raka prostate, mod in penisa
Gotovo ste že slišali, da za določene vrste rakavih obolenj, na primer raka penisa in mod, znake lahko zaznate z rednim samopregledovanjem. Žal sistematično samopregledovanje ni mogoče za vse dele telesa, lahko pa vam pomaga samozavedanje.
Najboljši način za zgodnje prepoznavanje najpogostejših moških vrst raka je preprosto biti pozoren na delovanje svojega telesa. Prisluhnite telesu in ga dobro spoznajte, da boste morebitne spremembe lažje opazili takoj, ko se bodo pojavile.
Takoj ko opazite nekaj, kar za vas ni normalno, se posvetujte z zdravnikom. Najverjetneje v večini primerov ne bo šlo za raka. Če pa bi slučajno res šlo za raka, imate na ta način veliko boljšo možnost, da ga odkrijete prej in ga bo zato tudi lažje pozdraviti. Neomejeno število videoposvetov s splošnim zdravnikom, dostopnim vsak dan v letu, je le del storitev zavarovanja Specialisti z asistenco.
V nadaljevanju preverite, na nekatere znake morate biti še posebej pozorni.
Rak prostate: simptomi in znaki
Se sprašujete, zakaj je v novembru vedno več brkatih moških? Odgovor je preprost. Gre za gibanje Movember. Razpoznavni znak gibanja so brki, ki naj bi si jih moški pustili rasti v mesecu novembru. To je čas, ki je namenjen osveščanju glede splošnega zdravja moških, še posebej pa preventivi, odkrivanju in zdravljenju raka na prostati.
Rak prostate se razvija leta, preden začne povzročati kakršnekoli težave. Rak prostate vpliva na žlezo prostato, ki je neposredno pod sečnim mehurjem in tvori izločke, ki so del semenske tekočine. Kot veliko vrst raka, se rak prostate najpogosteje pojavlja pri starejših moških, običajno pri starosti nad 50 let. Koliko je povprečna starost, pri kateri je postavljena diagnoza raka prostate? 69 let.
Na žalost je rak prostate težko opaziti. Moški simptome raka prostate občutijo, ko rak pritiska na sečnico – cevko, po kateri urin iz mehurja steče iz telesa. Zato bodite pozorni, če opazite, da:
- morate pogosteje urinirati (tudi ponoči),
- urinirate težje ali
- je v seču ali semenu kri.
V Sloveniji se presejalni testi na osnovi vrednosti PSA v krvi izvajajo za starostno skupino od 55 do 70 let. Zato se, če ste zaskrbljeni zaradi morebitnih znakov raka prostate, pogovorite s splošnim zdravnikom, ki bo lahko naročil preiskave ali vas napotil k specialistu.
Simptomi in znaki raka penisa ter raka na modih: pogosto jih je lažje opaziti
Pri raku penisa se lahko pojavijo naslednji simptomi in znaki:
- bulica ali razjeda na penisu,
- krvavenje iz penisa,
- izcedek nenavadnega vonja,
- izpuščaj,
- sprememba barve urina,
- oteženo potiskanje kožice nazaj.
Te simptome lahko povzročijo tudi druga bolezenska stanja. Dobro je, da se v primeru, da spremembe zaznate, posvetujete z zdravnikom.
Rak na modih je med moškimi, starimi med 20 in 35 let, najpogostejše rakavo obolenje. V zadnjih letih je celo vse pogostejši, saj je obolelih danes kar 70 % več, kot pred 20 leti.
Med pogostimi znaki in simptomi raka na modih so:
- zatrdlina ali oteklina moda, bula na modih,
- »težek občutek« v mošnji,
- neugodje, bolečina v modih.
Rak prostate: preživetje, stadiji, operacija in preventiva
Prostata, moška spolna žleza velikosti oreha, se nahaja za korenom penisa, med sečnico in danko. Njena ključna funkcija je proizvodnja semenske tekočine. Rak prostate predstavlja globalni izziv, saj naj bi se po napovedih Svetovne zdravstvene organizacije ta bolezen razvila pri vsakem šestem moškem. Trend naraščanja obolenj se opazi tudi pri nas. Kljub temu so možnosti ozdravitve, še posebej, če je bolezen omejena na prostato, izjemno visoke.