NAJBOLJŠE ZAVAROVANJE
JE TVOJE RAVNANJE

19.11.2024 | 7 min branja | Avto

Družinski izleti in načrtovanje poti z otroki

Vožnja z otroki na zadnji klopi avtomobila so izziv za starše, ne glede na to, pri kateri starosti. Dojenčki imajo potrebo po stalni bližini, večji otroci pa potrebujejo zabavo.

Potovanje na dopust, predvsem na morje, danes po zaslugi dobrih prometnih povezav in udobnih avtomobilov ni poseben podvig, a za otroke je pot še vedno lahko dolga, naporna in dolgočasna, zato komaj čakajo cilj. Pripravili smo nekaj koristnih nasvetov, s katerimi bo pot za otroke (in vas) mirnejša, znosnejša in prijetnejša.

Prvi korak: vedeti morate, kaj potrebujete

Preden se odpravite na počitnice z avtomobilom, obvezno pripravite seznam potrebščin, ki jih morate spakirati. To pomeni tudi, da se morate dobro pozanimati, kam se odpravljate in kaj lahko pričakujete na cilju. Vam bodo zagotovili otroško posteljico ali potrebujete potovalno? Boste imeli na voljo grelnik vode ali ne? Boste potrebovali topla oblačila ali komarnike? Seveda lahko računate tudi na nakupe na cilju, a preverite, ali bodo trgovine odprte.

Vožnja z otroki zahteva načrtovanje poti in pripravo

Skrbno načrtujte pot do destinacije. Če imate splanirane postanke, spakirajte skladno s tem – upoštevajte, kaj boste lahko jemali iz prtljažnika (in kdaj) oziroma kaj potrebujte v torbi, ki jo imate pri sebi. Pri načrtovanju poti pomislite, kam greste, kako dolgo se boste vozili in kakšne so ceste do cilja. Potovanje čim bolj prilagodite otrokom, da bo zanje čim manj naporno.

  • Načrtujte postanke: na krajših poteh (do 200 km oziroma 3 ure vožnje) je dovolj en postanek, za daljše poti pa predvidite več postankov.
  • Razdelite pot na več delov: če si vsako uro ali dve privoščite nekaj minut postanka, boste vsi v avtu boljše volje. Izberite počivališče, na katerem so otroška igrala, in otrokom privoščite nekaj minut igranja. Odrasli boste pretegnili noge, otroci pa se bodo pomirili. Da bodo stiske ob nadaljevanju poti čim manjše, že ob prihodu določite, koliko časa se boste igrali. Med postankom si lahko privoščite okrepčilo, greste na stranišče in podobno.
  • Izberite pravi čas za vožnjo: na daljšo pot se lahko odpravite tudi tako, da bodo otroci čim večji del poti prespali. Ni lepšega, kot zbuditi se na trajektu oziroma s pogledom na morje. Če imate dojenčka, je izbira pravega časa običajno ključnega pomena. Poskusite vožnje z avtomobilom planirati za takrat, ko vaš dojenček običajno zaspi in ko ni preveč sit, pa tudi ne lačen. Če se odpravljate na daljšo pot, obvezno planirajte postanke, ko boste dojenčka lahko nahranili in mu zamenjali pleničko.
  • Prigrizki in voda: primerni prigrizki za v avto so majhni (neslani ali manj slani) krekerji, suho sadje, koruzne palčke ali banane. Izogibajte se preveč mastni ali sladki hrani, ki bi lahko dodatno obremenila želodčke. Pomembno je tudi, da otroci niso žejni, zato jim ponudite vodo v manjših požirkih. 
  • Pripravite se na vse vremenske razmere: imejte senčnik za na steklo, odejico in pelerino vedno pri roki.

Vožnja novorojenčka (v prvem mesecu starosti) naj ne presega 30 minut, za starejšega dojenčka se priporoča vožnjo do 60 minut (vir: NIJZ).

Varnost naj bo vedno na prvem mestu

Ne glede na to, da želite v največji meri ugoditi otrokom in jim olajšati pot, mora biti njihova varnost vedno na prvem mestu.

  1. Ves čas vožnje morajo sedeti v avtosedežu, ki je primeren za njihovo starost in velikost.
  2. Če zaspijo, poskrbite za udoben položaj z nagibanjem naslonjala, ovratno blazino ali jim podložite glave z blazino. Ne odpenjajte jih - niti med spanjem ne smejo ležati na sedežih. Za prijetnejši spanec jim ponudite njihovo priljubljeno igračo ali odejico.
  3. Če se znajdete v zastoju, ne zapuščajte avta. Lahko odprete okna, nikakor pa se ne smete sprehajati po odstavnem pasu. Ko po radiu slišite obvestilo o zastojih, se raje ustavite na počivališču in počakajte, da se cesta sprosti (ali pa na Googlu pobrskajte, če je v bližini kakšna zanimivost in naredite postanek tam).
  4. Vožnja z dojenčkom na zadnjem sedežu, še posebej, ker je obrnjen v nasprotno smer vožnje, je lahko neprijetna, saj ne vidite kaj počne ali zakaj se oglaša. Če morate sami na pot, si omislite ogledalce, ki ga namestite tako, da boste v vzvratnem ogledalu videli dojenčka. Dodatna prednost je, da bo tudi dojenček videl vas in bo zato prav tako mirnejši.

👉  Iščete ideje za družinski pobeg? Preverite ideje za družinske izlete v vseh letnih časih.

Slabost v avtu in potovanje z otroki

K potovalni slabosti so še posebej nagnjeni otroci, stari med 2 in 12 let. Potovalna slabost, znana tudi kot kinetoza, se pojavi, ko pride do neskladja med tem, kar zaznavajo oči in notranje uho, ter občutkom gibanja. Možgani prejmejo mešane signale – telo je v mirovanju, vendar zaznava gibanje, kar povzroči slabost.

Težava se lahko pojavi nenadoma, npr. z občutkom nelagodja, ki mu sledi hladen pot, slabost in pogosto tudi bruhanje. Slabost lahko sprožijo različna prevozna sredstva, kot so avtomobili, ladje, letala in vlaki. Otroci, ki so bolj občutljivi na potovalno slabost, se temu težko izognejo, saj njihovo telo težje obvladuje gibalne dražljaje. Če se slabost ponavlja pri vsaki daljši vožnji, si lahko pomagate tudi s tabletami proti slabosti za otroke. Pripravite nekaj plastičnih vrečk, tetra plenic, mokrih robčkov in rezervnih oblačil. Če otrok bruha, čim prej varno ustavite ob cesti. Dobro očistite vse pobruhane površine, preoblecite otroka in temeljito prezračite avto.

Preventiva proti slabosti v avtu: kaj lahko naredite?

  • Otroci naj imajo dovolj svežega zraka – odprite okno ali vklopite zračenje. 
  • Otrok naj gleda skozi okno in se osredotoči na oddaljene predmete.
  • Branje ali igranje igric na zaslonu lahko poslabša slabost, zato se z otroki raje pogovarjajte.
  • V lekarni ali specializirani trgovini poiščite ingverjeve bonbone, primerne otrokovi starosti.
  • Pripravite lahke prigrizke, kot so krekerji ali piškoti z ingverjem in pogosto delajte kratke postanke, da se otroci lahko sprehodijo in nadihajo svežega zraka.
  • Pred potjo naj otroci jedo bolj suho hrano - kosmiči z mlekom ne bodo najboljša izbira. 

Malčke in starejše otroke lahko spodbujate, da vam povedo, ko se ne počutijo dobro. Proti bolj mili slabosti pa lahko pomaga tudi, če vem otrok pripoveduje o kakšni njemu ljubi temi.

Dojenček v avtu: nikoli ne morete biti preveč pripravljeni

Z dojenčkom so vožnje lahko še posebej naporne, zato so priprave nanje ključne.

Ne glede na to, kako kratka je pot, je vedno pametno, da imate s seboj previjalno torbo, ki seveda vsebuje:

  • pleničke in čistilne robčke,
  • podlogo za previjanje,
  • stekleničko z vodo in mleko v prahu, če otrok pije adaptirano mleko,
  • odejico,
  • rezervna oblačila in
  • prvo pomoč (termometer in svečke).

Družinski izleti: preženite dolgčas v avtu

Eno večjih težav pri vožnji z avtom predstavlja dolgčas. Ko je otrokom dolgčas, postanejo sitni, lačni in žejni, sorojenci pa se bodo najkasneje takrat glasno spričkali. Zato se za spopad z dolgčasom že prej dobro oborožite.

  • Če otrokom med vožnjo običajno ne postane slabo, lahko berejo knjige ali stripe.
  • Otroške pesmice in pravljice so odlična rešitev za predšolske otroke, vendar imajo omejen »rok trajanja«. Vmes jih nekajkrat prekinite in poskrbite za nekaj minut drugačne animacije.
  • Obvezno branje: Družabne igre za otroke (7 idej in Levčkov kratkočasnik).
  • Na res dolgih poteh si lahko pomagate tudi s predvajanjem risank ali filmov na pametnem telefonu, tabličnem ali prenosnem računalniku. A to naj bo izjema, sicer boste morali na vsaki poti z avtom poskrbeti za risanke.

Otrok naj si pred odhodom pripravi svojo »vrečko zabave«, v kateri ima nekaj priljubljenih igrač, knjigo, pobarvanko in podobne zaklade, s katerimi bo preganjal dolgčas. Igrače in druge potrebščine lahko zloži v posebne prevleke z žepi, ki se obesijo na hrbtno stran sprednjih sedežev.

Kaj pa vožnja z dojenčkom v avtu?

Večina majhnih dojenčkov vožnje prespi – tresenje v vozilu poskrbi za nežno uspavanje, če le ne greste v mesto, kjer boste večinoma stali v gneči. A pri starejših dojenčkih je dobro uporabiti kakšne igračke, ki visijo v bližini ali kakšne otroške plastične knjižice, ki jih lahko raziskujejo. Takoj bo dojenček mirnejši, hkrati pa bo tudi vaša pozornost bolj osredotočena na vožnjo. Tako boste varneje prispeli na cilj.

Ključno:  bodite pripravljeni, da ustavite, če postane dojenčkovo negodovanje prehudo oziroma potrebujete počitek (ali obisk stranišča) sami. Ključna je vaša varnost, cilj pa vam zaradi odmora ne bo pobegnil.

Otroški avtosedež: priporočila

Pravilna uporaba otroškega varnostnega sedeža lahko ob hitrem zaviranju ali prometni nesreči zmanjša tveganje za smrt ali hude poškodbe otrok za 60 % do 76 %. A to velja le, če avtosedež uporabljate pravilno, zato preberite nasvet Avtosedež naj bo obvezna oprema, ko je otrok v avtu.

Morda ob cenah dobrih avtosedežev razmišljate tudi o tem, kako bi poskrbeli za finančno varnost vašega otroka? Preberite nasvet o tem, kako pravočasno začeti in privarčevati dovolj za otrokov študij.

 

Želite prebirati več podobnih vsebin?

Pridružite se prejemnikom naših novic in bodite obveščeni o novih objavah.

Pridružite se