Okrasitev doma za božič je danes nekaj, kar ni omejeno zgolj na božič - na dni, ko smo doma. Marsikdo novoletno jelko postavi že v začetku decembra in skozi sive zimske mesece uživa v njeni čarobnosti. Skozi december se mnogih domovih prižiga še adventni venček. Novoletne lučke in plameni sveč pa pogosto povzročijo tudi vrsto nesreč, predvsem požarov in poškodb zaradi električnega udara.
Imate ustrezne novoletne lučke?
Na trgu je ogromno vrst novoletnih lučk, ki so razporejene v svetlobne verige, zavese, cevi in podobno. Svetijo, utripajo in spreminjajo barve, verige so dolge od nekaj metrov do nekaj deset metrov, lahko jih združujemo v svetlobne zavese in iz njih oblikujemo prav neverjetne podobe ali celo tridimenzionalne figure. Ponudba je velika, zato se v morju lučk najdejo tudi taki, ki ne zadoščajo vsem varnostnim zahtevam oziroma standardom. Take lučke in njihovi sestavni deli (vtikač, pretvornik, potenciometer ...) niso ustrezno izdelani in ne zagotavljajo varnosti pri uporabi. Najpogostejše okvare oziroma nevarnosti lučk brez certifikatov so:
- pregrevanje posameznih delov, tudi taljenje zaradi visoke vročine,
- nevarnost električnega udara pri vklopu in kasneje ob dotiku ter
- iskrenje ali kratek stik. Posledice neustreznosti so lahko dokaj mile (lučke prenehajo svetiti), lahko pa povzročijo tudi požar ali celo smrt. Včasih je vzrok za nesrečo »domači mojster«, ki želi lučke prilagoditi in izboljšati.
Pozorno pri nakupu novoletnih lučk
Nekaj praktičnih napotkov, na kaj paziti pri nakupu.
- Preverite, ali je priključni kabel (od vtikača do prve lučke) dolg najmanj 150 cm.
- Ali imajo lučke za zunanjo uporabo ustrezno oznako (standard IP44)?
- So priložena slovenska navodila za uporabo?
- So navedeni vsi tehnični podatki in ustrezna oznaka CE, ki dokazuje skladnost izdelka s predpisi EU? Če uporabljate iste lučke že več let, preglejte glavne dele (vtikač, pretvornik, posamezne žarnice, kabel), ki morajo biti nepoškodovani in neobrabljeni. Pazite tudi, kako jih vsako leto pospravite, da bodo čim dlje delovale in boste preprečili, da postanejo odpadek prezgodaj.
👉 Na svojo smerčico lahko obesite tudi doma izdelane okraske in se pri izdelavi z otroki odlično zabavate.
Nasveti za varno postavitev novoletne jelke in izbiro novoletnih okraskov nasploh
Nekaj osnovnih varnostih korakov, ki jih morate pri okrasitvi doma za božič upoštevati po priporočilih Urada RS za zaščito in reševanje:
- jelka naj stoji blizu vtičnice, da ne boste hodili (se spotikali) čez napajalne kable,
- jelka in novoletni okraski, ki bodo v stiku z lučkami, naj bodo po možnosti iz težko gorljivih materialov,
- poskrbite, da je jelka stabilna.
Če imate naravno drevesce, je treba nekaj pozornosti nameniti tudi dodajanju vode v posodo pod deblom novoletne jelke, da ne bi z vodo po nesreči elektriki prekrižali poti.
Adventni venček je lahko čaroben okras ali velika nevarnost
Adventni venčki so tradicionalen okras, ki je v prazničnih domovih vse bolj priljubljen. Lahko je kupljen ali izdelan doma. Po navadi so narejeni iz vejic iglavcev, ki so hitro vnetljive in močno gorijo zaradi eteričnih olj, ki jih vsebujejo.
A tudi, če imate umeten venček, je lahko nevaren. Tudi plastika je gorljiva, ko gori pa nastajajo strupeni plini. Ko adventni venček postavljate v svojem domu, upoštevajte nekaj varnostnih napotkov:
- sveče naj bodo postavljene v stabilne negorljive podstavke tako, da se ne stikajo,
- venček naj bo na varni razdalji od gorljivih stvari (časopisi, zavese, prti, ...),
- dogorele sveče pravočasno menjajte,
- sveče naj nikoli ne gorijo brez nadzora in sploh ne, če vas ni doma.
Zavedajte se, da se požar z adventnega venčka lahko zelo hitro razširi po celi sobi in stanovanju.
👉 Da bodo poleg adventnega venčka na mizi zdrave praznične jedi, preberite naš nasvet z recepti za božično večerjo.
Pazite na otroke in živali
Novoletni okraski so še posebej zanimivi za otroke in domače živali, najbolj privlačni pa so seveda tisti, ki jih lahko dosežejo. Poskrbite, da bo novoletna jelka v otrokovih raziskovalnih letih dovolj visoko, lučke pa na varnem pred radovednimi ročicami. Enako težavo lahko predstavljajo tudi domači ljubljenčki, ki se novoletnih lučk najraje lotijo z zobmi.
Zelo pomembno je tudi, kje je vtičnica, kamor bodo priključene lučke. Za vklop lučk z vtikačem morajo vedno poskrbeti odrasli, še bolje pa je namestiti časovno stikalo za samodejni vklop in izklop lučk. Danes so na voljo tudi novoletne lučke, ki jih lahko krmilite s programom na mobilnem telefonu, a pazite, da zanje ustvarite ločeno domače omrežje in jih ne povezujete v tisto, ki je namenjeno računalnikom.
Tudi za okrasitev doma velja - manj je več
Včasih so bile lučke le na jelki, danes pa jih napeljemo tudi po ograjah na balkonih, jih namestimo na okna, nad vhodna vrata, na streho, na drevesa, na ograje in skoraj povsod, do koder nam seže domišljija. To lahko predstavlja dodatno nevarnost. Veliko med seboj povezanih verig zahteva pozornost pri spojih (še posebej tistih, ki so napeljane zunaj), nekaj pozornosti pa zahteva tudi skupna obremenitev električne napeljave. Za zunanjo okrasitev vedno uporabljajte le zunanje novoletne lučke.
👉 Morda praznikov ne bi radi preživeli doma, temveč bi božične lučke raje doživeli drugje? Preberite nasvet za božične izlete in roadtrip po Evropi.
Čeprav je trajnostna, naj bo okrasitev varna
Drevesca iz kartona, kupov knjig in druge inovativne različice so vse bolj priljubljena v nekaterih domovih, a tudi pri njih previdno. Kratek stik na lučkah, ki visijo na kupu papirja prav tako predstavlja nevarnost za požar. Če se naravni smrečici ne želite odpovedati, potem poiščite slovensko. Prepoznate jo po rdeči nalepki, ki označuje, da je bila pridobljena iz slovenskega gozda skladno z usmeritvami GZS. Taka drevesca so pogosto posekana v postopku redčenja mladih dreves v gozdovih, kjer rastejo pregosto.