NAJBOLJŠE ZAVAROVANJE
JE TVOJE RAVNANJE

22.12.2024 | 8 min branja | Dom

Potresno zavarovanje – vprašanja in odgovori iz prakse

Seizmograf zapisuje potresne sunke. Pred njimi se lahko zaščitite s potresnim zavarovanjem.

Potresov vsej znanosti navkljub ne znamo napovedati. Vemo, kako in zakaj nastane potres, prav tako vemo, kje je večja možnost potresov in katera območja so bolj potresno ogrožena. Potresi so lahko šibki in jih zaznajo le občutljive merilne naprave, lahko pa so izjemno močni in povzročijo rušenje stavb ali delov stavb, to pa običajno pomeni ogromno škode in smrtne žrtve. Slednji so k sreči redki, a potresno zavarovanje je kljub temu priporočljivo za lastnike nepremičnin.

Potresno zavarovanje vpliva na višino premije za domsko zavarovanje, zato se morda sprašujete, kakšno vrednost vam res prinese. Pomagamo vam z odgovori na najpogostejša vprašanja o zavarovanju za potres, a za začetek poglejmo, od kod nevarnost potresa.

Kako nastane potres?

Večina potresov je tektonskih in nastanejo zaradi nenadne sprostitve nakopičenih elastičnih napetosti v Zemljini notranjosti.

Zemljina trdna lupina je razdeljena na več tektonskih plošč, ki se ves čas izredno počasi premikajo. Lupina je debela približno 100 km, te ogromne tektonske plošče pa drsijo druga ob drugi, se razmikajo ali drsijo ena pod drugo. Prihaja do trčenj in deformacij, zaradi trenja se včasih tudi nehajo premikati. Ko je napetost dovolj velika, plošči zdrsneta in to povzroči potres.

Moč potresa izražamo z magnitudo (številska mera moči potresa). Včasih je bila najbolj znana lestvica moči potresov po Richterju s stopnjami, razdeljenimi na desetinke. Danes uporabljamo 12-stopenjsko lestvico EMS.

EMS (European Macroseismic Scale) je Evropska potresna lestvica ali evropska makroseizmična lestvica, ki je nadomestila Richterjevo lestvico. V Sloveniji se uporablja od l. 1995 in ima 12 stopenj: od prve, kjer potres zaznajo le naprave, do dvanajste, ko so uničene skoraj vse stavbe.

Potresne varnosti vašega doma ne smete zanemariti

Veste, da je Slovenija na potresno bolj aktivnem področju? Leži na področju, kjer se stikajo kar tri regionalne tektonske plošče. Vsako leto na območju Slovenije nastane več sto šibkih potresov, vsakih nekaj let močnejši in nekaj desetletij rušilni potres (vir: ARSO).

V 21. stoletju smo imeli v Sloveniji več tisoč potresov, a večina je dosegla le majhne magnitude in majhna območja, zato praktično niso povzročili škode na objektih. Nekaj pa je bilo vseeno večjih, npr.

  • potres v Posočju leta 2004,
  • potres v bližini Litije leta 2004 in
  • potres v bližini Črnomlja 2010.

Potresi, kot sta bila ta dva pa povzročijo škodo tudi na nepremičninah in infrastrukturi. Čeprav nobena stavba ne more biti povsem potresno odporna, lahko z ustrezno gradnjo, vzdrževanjem in preventivnimi ukrepi zmanjšate tveganje za poškodbe nepremičnine in nevarnost za osebe, ki v njej živijo.

Stare stavbe pomenijo večjo potresno ogroženost

Medtem ko današnji gradbeni predpisi vključujejo tudi strožje potresne standarde, stare stavbe niso grajene skladno z njimi, zato tudi niso potresno varne oziroma so bolj dovzetne za poškodbe ob potresih.

  • Preverite, ali je stavba, v kateri bivate, redno vzdrževana. Med priprave štejemo tudi redno osveževanje znanja in postopkov, kako ravnati med potresom.
  • V stanovanju poskrbite, da so omare pritrjene in težki predmeti varno pospravljeni.

Preverite potresno ogroženost vašega doma z vprašalnikom Uprave RS za zaščito in reševanje.

Podatki zavarovalnice Generali kažejo, da ima svojo nepremičnino zavarovano proti potresu le okrog 40 odstotkov strank, za zavarovanje stanovanjskih premičnin proti potresu pa le približno vsak četrti lastnik hiše ali stanovanja.

Potresna varnost vašega doma je varnost za vašo družino

V potresno varnejšem domu je varnejša tudi vaša družina in vaše premoženje. Ne glede na to, kako si prizadevate za potresno varnost, pa je pomembno tudi, da tudi za svoj dom in domače izdelate načrt evakuacije, ki bo zagotovil, da bodo vsi družinski člani v primeru nevarnosti, kot je tudi potres, vedeli, kako ravnati.

  • V svojem domu poiščite varna zatočišča: pod trdnimi mizami, med podboji vrat v nosilnih stenah in ob notranjosti nosilnih sten. Izogibajte se dimnikom iz opeke, zunanjim in predelnim stenam, omaram, velikim oknom in podobnemu.
  • Dvakrat letno z družino naredite »suho vajo« ravnanja ob potresu. Seznanite jih tudi z ravnanjem na prostem: izogibajte se vsem vrstam stebrov, nadvozom in mostovom, delom, kjer lahko pride do zemeljskega plazu ipd.
  • V bližino zatočišč pripravite nahrbtnik z najnujnejšim za primer potresa. Vanj shranite svetilko, denar, piščalko, odeje, robčke, čevlje, oblačila, polnilec za telefon, kopije pomembnih dokumentov, plastenke vode in suho hrano za nekaj dni.

Nasvet in izračun za zavarovanje doma

Naši zastopniki vam bodo z veseljem pomagali izbrati prava kritja za vaš dom in vam pripravili izračun zavarovalne premije.

Ker potresov ne moremo napovedati ali preprečiti in ker se zavedamo nevarnosti, ki jo skupaj s svojimi posledicami predstavljajo za vse nas, pri Generali zavarovalnici nudimo zavarovanje za primer potresa v okviru zavarovanja Paket Dom. Ob močnejših potresnih sunkih vam bo zagotovilo povrnitev nastale materialne škode in pripomoglo k mirnejšim nočem, za vas pa smo pripravili tudi nekaj najpogostejših odgovorov na vprašanja zavarovancev.

Kaj morate vedeti o potresnem zavarovanju, priključenem zavarovanju za dom?

Naše zavarovanje Paket Dom omogoča tudi potresno zavarovanje, ni pa potresno zavarovanje avtomatično vključeno. Preverite, če ga imate vključenega na svoji polici oziroma opozorite zastopnika, da bi ga radi sklenili. Na polico ga lahko dodate tudi po tem, ko ste domsko zavarovanje že sklenili.

Ob močnejših potresnih sunkih vam bo potresno zavarovanje zagotovilo povrnitev nastale materialne škode in tako ohranilo vaše premoženje in finančno varnost.

Zbrali smo nekaj najpogostejših odgovorov na vprašanja zavarovancev.

Zakaj je smiselno zavarovati svoj dom proti potresu?

Hiša ali stanovanje običajno predstavlja največji del osebnega premoženja in premoženja družine. Zato je potresno zavarovanje smiselno tako pri zavarovanju hiše, kot tudi pri zavarovanju stanovanja v večstanovanjskih zgradbah. Poleg hiš so v primeru potresa še zlasti ogrožena stanovanja v blokih s slabo protipotresno gradnjo in v višjih, večnadstropnih stanovanjski blokih.

Kaj lahko zavarujete s potresnim zavarovanjem?

S potresnim zavarovanjem zavarujete stanovanjske nepremičnine in premičnine ter tudi plavalne bazene in naprave na prostem, nizke gradnje, sončne elektrarne za samooskrbo, pomožne objekte in kmetijske nepremičnine.

Ali lahko zavarovanje proti potresu sklenete, ne da bi zavarovali svojo nepremičnino?

Potresnega zavarovanja ne morete skleniti samostojno. Je dodatno zavarovanje, zato ga izberete in sklenete ob zavarovanju svoje nepremičnine in/ali svojih premičnin v domu. Lahko pa ga na polico dodate naknadno. Takrat se bo premija dvignila skladno s novimi kritji.

Kako skleniti zavarovanje, da bo zavarovalnina pokrila stroške sanacije ali izgradnje novega doma?

Potresno zavarovanje se sklepa v okviru domskega zavarovanja Paket Dom. Pomembno je vedeti, da se nepremičnine (hiše, stanovanja) zavarujejo na gradbeno vrednost in ne na tržno. Pri določanju gradbene vrednosti kot osnova služijo gradbeni standardi, upošteva pa se tudi:

  • vrsta gradnje,
  • kakovost vgrajenih materialov in
  • starost objekta.

Vsi objekti so zavarovani na novo vrednost, razen če dejanska vrednost objekta ni nižja od 50 % nove vrednosti. Zavarovanje za nevarnost potresa je možno tudi za starejše stavbe, ki niso grajene protipotresno, vendar je premija za stavbe, grajene pred letom 1965, višja.

Koliko stane zavarovanje proti potresu in do katere višine je krita škoda?

Zavarovalna premija je odvisna od:

  • višine zavarovalne vsote zavarovanega objekta,
  • leta izgradnje,
  • potresnega območja in
  • franšize, torej zneska dogovorjene soudeležbe zavarovanca.

Franšiza znaša najmanj 2 % zavarovalne vsote, lahko pa tudi 5 ali 10 %. Z višjo franšizo si sicer zmanjšate zavarovalno premijo, a delež lastne udeležbe, če je potrebno poravnati škodo, nastalo v potresu, bo večji, zato dobro premislite, kakšno stopnjo izberete.

Za povprečno hišo v Ljubljani, veliko 170 m2, zgrajeno leta 2020 in 2-% franšizo, znaša neto letna premija 157 evrov. Za 70 m2 novejšega stanovanja v Ljubljani, zgrajenega leta 2020 in 2-% franšizo pa 79 evrov.

Škoda je krita največ do dogovorjene višine zavarovalne vsote zavarovanega objekta.

Kaj vse lahko vključuje izplačilo zavarovalnine v primeru potresa?

V primeru uničenja zavarovanega objekta (porušitve) zavarovanec prejme izplačilo zavarovalnine, največ do višine zavarovalne vsote, ki je določena na polici.

Pri ustrezno sklenjenem zavarovanju bi zavarovalnina morala zadoščati za ponovno postavitev objekta. V primeru delne poškodbe zavarovanega objekta pa izplačilo krije stroške, ki nastanejo, da se objekt povrne v stanje pred potresom.

Ob izbiri ustreznih dodatnih kritij ima zavarovanec krite tudi druge neposredne stroške, kot so na primer:

  • stroški čiščenja kraja zavarovanja,
  • stroški odvoza poškodovanih in uničenih delov,
  • stroški nadomestne nastanitve, če bi bil objekt zaradi posledic potresa neustrezen za bivanje.

Pri izplačilu zavarovalnine se upošteva tudi dogovorjena višina franšize, to je soudeležba zavarovanca pri škodi, ki lahko znaša 2 %, 5 % ali 10 % zavarovalne vsote.

Bi zavarovalnica zmogla izplačati škode po potresu velikih razsežnosti?

Seveda, zavarovalnica Generali ima v ta namen sklenjene pozavarovalne pogodbe pri največjih svetovnih pozavarovalnicah s prvovrstno boniteto zato, da je zaščitena pred posledicami ekstremnih izgub oziroma takšnih dogodkov. Za pozavarovanje ekstremnih dogodkov, kakršen je tudi potres, je sklenjena pogodba, s katero so pokrite tudi druge katastrofalne nevarnosti kot so vihar, toča, poplava in druge.

Zavarovalnica Generali je škode zaradi julijskih viharjev in katastrofalnih poplav v začetku avgusta 2023 izplačala v rekordnem času. Višina pozavarovanja je odvisna od številnih dejavnikov, ki zavarovalnici in njenim strankam zagotavlja zadostno pokritje tudi v primeru katastrofalnih nesreč.

Kakšne so posebnosti pri potresnem zavarovanju stanovanj v večstanovanjski stavbi?

Etažno lastnino lahko zavarujete enako kot stanovanjsko hišo, enaka so tudi kritja. Posebnost pri zavarovanju etažne lastnine je, da se zavarovani deli stavbe delijo na dele etažne lastnine, ki so izključno v lasti zavarovanca, in na skupne dele stavbe, ki so v solastništvu vseh etažnih lastnikov v stavbi. Stroški sanacije skupnih delov stavbe se delijo med vsemi stanovalci v sorazmernih deležih.

Za konec pa še: če doživite potres, ostanite mirni

Potresi so nevarni, vaše ravnanje v času potresa pa je ključno za vašo varnost. V infografiki predstavljamo nekaj nasvetov za varnost v času potresa.

Infografika z nasveti za varno ravnanje v času potresa.

 

Poskrbite za varen dom

Paket Dom na eni polici zavaruje vaš dom in premičnine v njem za nevarnosti, ki vas ogrožajo v vsakdanjem življenju.

Preverite kritja