NAJBOLJŠE ZAVAROVANJE
JE TVOJE RAVNANJE

11.07.2024 | 7 min branja | Prosti čas

Jezera za supanje z družino: 5 predlogov

Supanje je sproščujoča poletna vodna aktivnost.

Prav nič ne preseneča, da supanje na domačih jezerih postaja vse bolj popularno. Ste tudi vi med suparji ali vas mika, da bi ga preizkusili? Za vas smo izbrali 5 jezer za supanje družin z otroki. Zakaj jezera za supanje? V primerjavi z morjem je na njih manj valov in tokov, mirnejša so in primerna za supanje za začetnike, marsikje si lahko opremo tudi izposodite.

 

1. Šmartinsko jezero

Šmartinsko jezero je odlično za supanje.

Šmartinsko jezero najdemo severno od Celja na poti proti Vojniku. Z več kot 12 kilometri obale je naše največje umetno jezero, ki je sčasoma postalo priljubljeno turistično središče.

Jezero je odlično za suparje pri vsaki starosti, poleti pa za osvežujoče kopanje. Na supu vas bodo ves čas spremljale ptice, srečate lahko labodje družine, mimogrede iz vode pokuka tudi kakšen som.

Kje supati po Šmartinskem jezeru? Tura okoli razgibanega Šmartinskega jezera je dolga okrog 7 km, vstopni točki s supom sta dve. Prva je pod barom Brkati som (Loče), kjer se varno spustite v jezero. Druga vstopna točka je blizu, pri športnem klubu Džampa, kjer lahko greste na vodo s pomola.

Jezero ima tri večje zalive, globoko v njih so drstišča rib, kjer je supanje prepovedano. S supom se je tudi ribičem najbolje izogniti – priporočljivo se je držati bolj po sredini jezera.

Ob jezeru je odlično poskrbljeno za družine. Našli boste ograjeno otroško igrišče, zelene površine za piknike, poti za sprehode in kolesarjenje in bogato gostinsko ponudbo. V okolici so tudi številne turistične kmetije z domačo hrano.

Jezera v Sloveniji ponujajo odlične priložnosti za aktivno preživljanje prostega časa in oddih v naravi. Do sitega se lahko naužijete sonca, v miru opazujete vodne ptice, veslate ob divjih gozdovih ali se skrijete pred svetom v neokrnjene zalive.

 

2. Velenjsko jezero

Supanje po velenjskem jezeru ponuja mnogo užitkov.

Velenjsko jezero je eno izmed naših večjih jezer in izredno priljubljena točka za ljubitelje vodnih športov. Dolgo je kar 1.400 in široko 1.300 metrov. Supanje po njem vas vodi v bližini lepih plaž, mimo urejenih piknik kotičkov in senčnatih sprehajalnih poti. Na gladini boste srečevali številne »soveslače« na supih, v vročih poletnih dneh tudi plavalce, saj je jezero globoko in čisto.

Priljubljena vstopna točka s supom je na večkrat nagrajeni Velenjski plaži. To je prostrana zelenica z lokali v bližnji okolici, kjer je dobrodošla tudi možnost izposoje opreme (ob supih imajo še kajake in windsurfe). Čeprav za suparje vedno velja, naj pred odhodom na izlet preverijo vreme, je opozorilo na območju tega jezera še malo bolj na mestu. Pogosto je vetrovno in celo na lep sončen dan lahko zapiha termičen veter. Izkušeni suparji zato priporočajo turo po jezeru v dopoldanskem času, ko je voda bolj mirna. Po gladini vas pot lahko popelje okoli celega jezera, kar skupaj nanese približno 4,3 kilometra.

 

3. Zbiljsko jezero

Supanje na Zbiljskem jezeru lahko zaključite s prijatnim družinskim piknikom.

Zbiljsko jezero je eno od jezer v okolici Ljubljane in prijetna in priljubljena izletniška točka za Ljubljančane in obiskovalce bližnjih krajev. Vodna oaza ob kraju Zbilje je od Medvod oddaljena približno 4 kilometre. Jezero krasi idilična narava. Njegova vodna površina malce spominja na reko, obdano je z gozdom.

Suparjem (in drugim ljubiteljem vodnih športov) je v veliko veselje, saj je široko med 40 in 250 metri in ponuja dovolj možnosti za rekreacijo. Izleti s supom po jezeru poleg vodnih radosti ponujajo tudi pogled na številne labodje družine, ki so se naselile ob njem. Nekateri ga zato imenujejo kar »labodje« jezero! Na desnem bregu je vas Zbilje in znamenita čolnarna, na levem bregu pa hrib Brezovec z manjšim počitniških naseljem in kampom Dragočajna tik ob Savi.

Kamp je priljubljena zbirna točka za suparje, saj tamkajšnje športno društvo tudi izposoja supe in poskrbi za tečaje pravilnega veslanja. Za najmlajše je ob jezeru odlično poskrbljeno. Tam lahko kupite na primer vrečke s koruzo, saj otroci neskončno uživajo pri hranjenju labodov. Ob jezeru ne manjka otroško igrišče, nedaleč stran so igrišča za odbojko na mivki, košarko in nogomet ... Po supanju si lahko privoščite še piknik na enem izmed lepo urejenih kotičkov za druženje.

 

4. Trbojsko jezero

Trbojsko jezero je še posebej primerno za suparje začetnike.

Do Trbojskega jezera pridete iz Ljubljane v približno pol ure, saj je od glavnega mesta oddaljeno le 25 kilometrov. Najdete ga med Medvodami in Kranjem, obiščete pa ga lahko kot prijetno popestritev namesto izleta k priljubljenemu Zbiljskemu jezeru.

Jezero ponuja vse športne vodne aktivnosti, najlepše pa je poleti. Navdušeni suparji ga priporočajo za otroke vseh starosti, od malčkov in šolarjev naprej. Jezero je dovolj veliko in ima vrsto možnosti za prijetne ture. Zanimivo je, ker se ponekod zoži v reko, posebej so slikoviti nizki klifi v smeri proti Kranju.

Dovolj globoko je, zato ste lahko brez skrbi tudi, če padete v vodo. Pozorni bodite na opozorilne znake, če se odpravite v smeri Ljubljane, kjer je za ovinkom hidroelektrarna. Znake obvezno upoštevajte in se pravočasno obrnite!

Znana vstopna točka za supe je Čolnarna Trboje, ob istoimenskem lokalu je urejen dostop do vode. Za izletnike, ki s seboj nimajo opreme za supanje, je v bližini manjši sup center, kjer si lahko izposodite deske.

Od čolnarne se lahko odpravite okoli Trbojskega jezera, kar znaša približno 5,3 kilometre. Pot po Savi od tam proti Kranju in nazaj je dolga okrog 3,5 kilometrov, od čolnarne po jezeru proti elektrarni in nazaj pa približno 2,6 kilometra. Ob ponudbi športnih aktivnosti za stare in mlade jezero ponuja piknik kotičke, otroško igrišče in bogato gostinsko ponudbo. Vstopna točka za suparje je pomol, kjer pa je kot vedno treba popaziti na koncu, saj tam rado drsi.

 

5. Bohinjsko jezero

Bohinjsko jezero nudi odlične priložnosti za supanje.

Bohinjsko jezero vabi na supanje s prekrasnimi razgledi na okoliške hribe in pašnike. V primerjavi z Blejskim je malce bolj umirjeno in umaknjeno od trume kopalcev na plaži. Biser Triglavskega narodnega parka suparjem ponuja prekrasne poglede. Še posebej v jutranjih urah, ko je gladina povsem mirna, se spremeni v zrcalo okoliških Julijcev.

Primerno je za suparje vseh kategorij in mnogi zalivčki nudijo varno zavetje pred vetrom za začetnike. Kdor je v dobri formi, pa lahko s supom obkroži celo jezero! Bolj izkušeni suparji se običajno podajo na dolg izlet 4,5 kilometra v eno smer, do ustja reke Savice, ki se izliva v jezero.

Dostop do vode je na Bohinjskem jezeru po pravilniku o plovnem režimu s sup desko možen na 7 mestih ob cesti na južnem delu jezera.

Drugje so vstopi prepovedani. Pri izlivu reke Savice je treba popaziti na varnost, saj je voda zelo mrzla, tok reke pa močan. Podobno je na drugi strani jezera, kjer se izliva Sava Bohinjka, saj močnemu toku na koncu jezera sledijo brzice. Pozorni bodite tudi na veter, ki okoli poldneva pogosto spremeni smer. Previdnost velja, zato Bohinjsko jezero ni idealno za supanje za začetnike. Za nekoliko bolj izkušene in previdne suparje eno najlepših slovenskih jezer ponuja vse, kar si zaželijo.

Mimogrede, tudi supanje na Blejskem jezeru je vredno poskusiti.

 

5 nasvetov za varno supanje

Supanje je prijetna in sproščujoča športna aktivnosti. Vseeno se lahko zgodi, da gre kaj narobe. Da bi bilo neprijetnih presenečenj čim manj, upoštevajte teh 5 pravil za varno supanje, ki veljajo tudi na morju, ne zgolj na jezeru.

  1. Preverite vremensko napoved, smer in moč vetra po urah. Nočete, da vas nevihta ujame na nasprotni strani bohinjskega jezera od tiste, kjer je vaš avto.
  2. Povejte, kam ste namenjeni. Vedno je dobro, da nekdo ve, kje iskati, če bi se karkoli zalomilo.
  3. Imejte s seboj telefon v nepremočljivi torbici. Tako boste lahko vedno poklicali pomoč.
  4. Sprašujte in se dobro seznanite s posebnostmi plovbe. Povprašajte v lokalu ob jezeru ali kakšnega domačina.
  5. Upoštevajte opozorila in znake v vodnem prometu.

 

5 stvari, ki jih odgovorni supar ne počne

Supanje ni povsem brez nevarnosti. Ena največjih je ta, da na supu vstanete prezgodaj, preden je voda globoka vsaj 1 meter. Pri padcu s supa v plitvini se lahko grdo poškodujete, zato tega pravila nikar ne prekršite.

  1. Ne podajajte se na sup, če ne znate plavati. Nobena skrivnosti ni, da se mimogrede zgodi, da na supu izgubite ravnotežje – in padete v vodo. To velja tudi za otroke, ki bi želeli supati oziroma se peljati z vami.
  2. Ne supajte brez varnostne vrvice. Če padete s supa res ne želite, da vam odplava.
  3. Ne supajte na deročih vodah in kjer so tokovi. Da ne bi po pomoti zašli v nemirne vode, je pomembno, da se pozanimate o tokovih in značilnostih vode, kjer supate.
  4. Ne zahajajte v drstišča rib, v območje naravnega rezervata ali med kopalce.
  5. Ne puščajte odpadkov za seboj, raje kakšnega poberite.

 

Najboljše zavarovanje je vaše ravnanje

Pri supanju se seveda, kot pri vsakem športu, lahko tudi poškodujete. Boleče mišice, popraskani podplati, ureznine ... nerodni padci lahko povzročijo tudi hujše poškodbe. Poskrbite, da vaše vodno veselje ne bo imelo finančnih posledic – z individualnim nezgodnim zavarovanjem.

Za hitro okrevanje po morebitnih resnejših poškodbah oziroma poškodbah, ki bi vam morda preprečevale supanje, pa vam bo najbolj prav prišlo zdravstveno zavarovanje Specialisti z asistenco, z dostopom do videoposveta z osebnim zdravnikom vse dni v letu in hitrim dostopom do specialističnih pregledov in diagnostičnih preiskav. Ne pozabite - vaše zdravje je vredno zavarovanja.

 

Želite prebirati več podobnih vsebin?

Pridružite se prejemnikom naših novic in bodite obveščeni o novih objavah.

Pridružite se