Za potovanje z letalom se morate pripraviti nekoliko drugače, kot če se na pot odpravite z osebnim avtomobilom. Pomembno je, kako potovanje načrtujete, hkrati pa je pomembno tudi, kako načrtujete prtljago za letalo. Po eni strani je prtljaga za letalo omejena s težo in številom kosov, ki jih lahko s seboj vzamete brezplačno, po drugi strani pa vsaj nekaj ur na poti ne boste imeli dostopa do svoje prtljage. Da bo potovanje kljub temu udobno, smo zbrali nekaj nasvetov.
Potovanja z letalom so vse bolj priljubljena in tudi dostopna. Če smo nekoč dolgo varčevali za ene počitnice z letalom, so vikend izleti do bližnjih destinacij za tiste, ki znajo poiskati najugodnejše lete, cenejši od vozovnic za vlak ali avtobus.
Preden se odpravite na letališče
Potovanje z letalom dostikrat pomeni več časa na letališčih kot na letalu. Da bo pot kljub temu čim manj stresna, se nanjo lahko pripravite že doma.
- Preverite status svojega leta. Še preden se odpravite na letališče, preverite status svojega leta. Če je prišlo do zamude, je škoda, da izgubljate čas na letališču, raje počakajte v udobju svojega doma. A pozor, še vedno velja, da morate biti na letališču vsaj 2 uri pred letom, med prazniki, ko je potnikov več, pa še nekoliko prej (preverite tudi priporočila letališča, s katerega letite). Tako boste imeli čas za prijavo, oddajo prtljage, varnostne preglede in druge postopke.
- Poskrbite za spletno prijavo oz. 'check-in'. Spletna prijava vam bo na letališču prihranila čas, saj se boste izognili čakanju v vrsti, hkrati si boste morda lahko izbrali tudi sedež na letalu – preden to stori večina. Večina letalskih družb omogoča spletno prijavo 24 do 48 ur pred letom. Pri letalski družbi preverite, ali ponujajo mobilno aplikacijo, kjer lahko enostavno opravite prijavo na let (check-in) in pridobite letalsko karto, ki jo imate vedno pri sebi na vašem telefonu.
- Preverite, če imate pripravljene vse dokumente, in jih shranite v ročno prtljago. Preverite:
- potni list oz. osebno izkaznico, kjer lahko potujete z osebno izkaznico,
- potrdilo o spletni prijavi leta oz. letalsko karto, če ste opravili check-in že doma,
- morebitno vizo oz. druge dokumente, ki jih zahteva vstopna država (bodite pozorni tudi, če gre le za tranzit (npr. ESTA pri vstopu ali tranzitu v ZDA)),
- morebitna potrdila o cepljenju,
- zavarovanje za tujino, saj evropska zdravstvena izkaznica na krije vsega,
- rezervacijo za hotel ali najem avtomobila na cilju (o tem vas bodo lahko spraševali ob kontroli v vstopni državi).
- Preverite pot do letališča. Preverite, koliko časa boste potovali do letališča – dlje kot morate potovati, verjetneje je, da boste na cesti naleteli na oviro. Preverite tudi razmere na cestah, urnike javnega prevoza oz., kje boste parkirali in že pred odhodom rezervirajte parkirišče.
- Hrana in voda. Če bo vaše potovanje trajalo dlje časa, je smiselno poskrbeti za prigrizke ali vodo. Voda je lahko na letališčih draga, zato je dobro imeti prazno stekleničko, ki jo lahko napolnite po prehodu varnostne kontrole.
- Razmere na cilju. Preverite, kakšno vreme vas pričakuje na cilju (ali vmesnih postankih) in se temu primerno oblecite oziroma v ročno prtljago dodajte kakšno toplejše oblačilo, saj je tudi na letalih pogosto hladno zaradi klime.
Letenje je marsikaj, a trajnostno ni. Na to so opozorile številne potrošniške organizacije, med njimi tudi Zveza potrošnikov Slovenije. Če vas zanima trajnostni turizem, preberite naš nasvet za okolju prijazne zelene počitnice.
Na letalo z dojenčkom ali malčkom
Potovanje z letalom z majhnim otrokom je lahko izziv, a z dobrim načrtovanjem in pripravo ni razloga, da ne bi bila pot povsem prijetna.
- Če je le možno, sedeže rezervirajte vnaprej in si tako zagotovite, da boste sedeli vsi skupaj, hkrati boste lahko otroku omogočili sedež pri oknu.
- Otroka oblecite v udobna oblačila in čevlje, poskrbite za več plasti, ki jih boste otroku lahko oblačili in slačili – odvisno od temperature na letalu.
- Z otrokom spakirajte njegovo najljubšo igračo.
- Spakirajte nekaj, kar bo otrok lahko sesal, da si bo lahko pomagal izravnati pritisk v ušesih (npr. lizika).
Prtljaga za letalo: nasveti, kako spakirati
Ko stojite pred kovčkom in se sprašujete, kako spakirati za letalo, verjetno vedno znova ugotovite, da je nekoliko bolj zahtevno, kot če potujete z avtomobilom. Najbolj pomembno je, da se zavedate, kakšna pravila ima vaša letalska družba glede prtljage, ki je vključena v ceno. Prepričajte se, kakšna je dovoljena teža prtljage na letalu, in kakšne dimenzije prtljage so dovoljene. Doplačila so običajno draga, zato se jim poskusite izogniti.
Poskrbite tudi, da imate v ročni prtljagi vse, kar res potrebujete in pri tem predvidite morebitne zaplete na poti, obenem pa preverite, česa ne smete imeti v ročni prtljagi – to so predvsem predmeti, ki bi lahko bili nevarni.
👉 Če imate med leti daljši postanek, boste čas verjetno izkoristili za ogled mesta, kjer ste pristali. Preverite, kje medtem shraniti svojo prtljago.
Oddana prtljaga na letalu naj ne vsebuje nujnih stvari
Oddana prtljaga je tista, ki jo boste na letališču oddali in je do konca poti ne boste več videli. Hkrati je to tudi prtljaga, ki se lahko med potjo izgubi ali zamudi, še posebej, če menjate več letov. Zato naj nikoli ne vsebuje stvari, ki jih nujno potrebujete na cilju ali morda celo že med potjo.
Dovoljena teža oddane prtljage je običajno nekje med 20 in 25 kg, pri nizkocenovnih ponudnikih tudi 15 kg. Preverite, kakšna omejitev velja za vašega ponudnika.
Zagotovite varnost svoje prtljage, še posebej tiste z mnogimi trakovi, kot so nahrbtniki, s primerno zaščito, kot so prevleke za nahrbtnike. S tem preprečite morebitne poškodbe, ki se lahko pojavijo med transportom.
Ročna prtljaga na letalu mora ustrezati dovoljenim dimenzijam
Ročna oziroma osebna prtljaga bo ves čas potovanja z vami, zato vanjo lahko spravite najnujnejše potrebščine, hkrati pa ima zato tudi nekatere dodatne omejitve. Dovoljena teža osebne prtljage je običajno med 5 in 10 kg, lahko sicer tudi več, najpogosteje dovoljene dimenzije ročne prtljage za letalo pa so 55 cm x 40 cm x 20 cm, a so lahko tudi manjše.
V ročno prtljago ne sodijo:
- ostri predmeti ali
- vnetljive tekočine ali tekočine v večjih embalažah.
V ročni prtljagi ne smejo manjkati:
- dokumenti, mobilni telefon in denar,
- ena ali dve majici, hlače ter komplet spodnjega perila in nogavic za dva dni,
- pribor za osebno higieno (zobna ščetka, majhna tuba zobne kreme, šampon v embalaži do 100 ml), a brez škarjic, ščipalk za nohte in podobnega,
- prigrizki in steklenica ter zdravila, ki jih redno jemljete,
- osnovna prva pomoč, razkužilo (upoštevajte varnostne napotke letališč),
- polnilec za telefon in slušalke,
- blazina za okrog vratu za spanje (na daljših letih),
- anorak ali tanka odeja.
Če potujete z dojenčkom ali malčkom, v ročno prtljago spakirajte še: plenice, mokre robčke, rezervna oblačila, majhne igrače in mehko odejo.
Kaj pa, če se na cilju res znajdete le z ročno prtljago? Preberite, kaj storiti, če vas doleti nočna mora vsakega popotnika: izgubljena prtljaga.
Na letališču dobro izkoristite čas
Čas na letališču lahko izkoristite za delo, zabavo, kosilo ali nakupovanje. Letališki terminali so večinoma dobro prilagojeni sodobnim navadam potnikov in ponujajo posebne kotičke za delo s prenosnim računalnikom, povezavo Wi-Fi in vtičnice za elektriko. V nekaterih čakalnicah se lahko tudi uležete in zaspite, kar je priročno, če imate med dvema letoma več ur časa. Ponekod imajo tudi posebne igralnice za otroke, kjer jim čas hitreje mine.
👉 Zakaj ne bi poskusili tudi spoznavanja tujine z vlakom? Preberite naše nasvete za odkrivanje Evrope z vlakom.
Na daljših letih poskrbite za gibanje
Med letenjem lahko počnete marsikaj. Branje knjig ali revij, reševanje križank, poslušanje glasbe ali zamujenih zanimivih podkastov (če ste si jih prej prenesli na telefon) so klasični načini kratkočasenja, ko se enkrat naveličate opazovanja pokrajine pod seboj. Na daljših letih na letalih lahko gledate tudi filme in serije ali poslušate glasbo.
Še posebej na daljših letih je pomembno, da se poskusite dovolj gibati. Vsako uro vsaj enkrat vstanite, se pretegnite in sprehodite po letalu. Na spletu lahko poiščete tudi posebne vaje, s katerimi med letom poskrbite za razgibavanje. Predolgo sedenje lahko namreč povzroči vrsto težav, zato je gibanje nujno, pri tem pa ne smete motiti ostalih potnikov ali kabinskega osebja pri delu.
Letenje je varno, naj bo tak tudi dopust
Glede na statistične podatke je strah pred letenjem odveč, saj je to eden najvarnejših načinov potovanja. In čeprav se veliko ljudi boji letenja, bi jih bolj kot njihova varnost morala skrbeti varnost prtljage in zanesljivost letov.
Ko kupite letalske karte je smiselno, da obenem poskrbite še za zavarovanje odpovedi potovanja, ki bo poskrbelo za povrnitev kupnine za letalske karte v primeru, ko bi zaradi nepredvidenih dogodkov morali izpustiti načrtovane počitnice. To zavarovanje lepo dopolni tudi zavarovanje za tujino, ki nudi kritje za izgubljeno ali ukradeno prtljago ali zamudo leta s strani letalskega prevoznika. Pri tem so kriti stroški za nakup napitkov, hrane, nujno potrebnih oblačil oziroma obutve, zdravil in toaletnih potrebščin ter tudi nadomestilo za prtljago.
Seveda zavarovanje za tujino nudi še mnogo več kot to, saj se na počitnicah hitro pripeti kaj nepričakovanega in neprijetnega. Bodice morskega ježka v podplatu, zobobol, odrgnine in druge poškodbe zaradi padcev ali bolezen, ki vas po Murphyju doleti ravno takrat, ko je najmanj treba. Vse to so razlogi, da še pred vkrcanjem na letalo sklenete zavarovanje za tujino, s katerim boste vi in vaša družina zavarovani ves čas bivanja v tujini.